Merhabalar sevgili okuyucu arkadaşlarım, son 5 senedir takip ettiğim şeylerden bir tanesi ülkemizde artık araç sahibi olmak gerçek anlamda bir lüks halini aldı çünkü fiyatlar %500 arttı masraflar ise aynı şekilde örnek veriyorum Adana ilinden kayseri iline gideceksiniz standart olarak hgs kullanacaksınız 25 TL civarı bir hgs masrafı çıkıyor geçen sene 200 TL yakıt ile gidip gelebilirken bu sene aynı mesafeyi 300-350 TL civarı bir yakıt ile kat ediyorsunuz. Peki durum böyle olunca kasko ve sigorta fiyatları da tavan yapınca normal bir vatandaş araba alsa arabası evinin önünde dahi kalsa 1 senede vergiler dahil kasko ve sigorta masrafları ortalama 6 bin TL civarı , normal şekilde binen bir kişi için ise araba bakım masrafı dersek senelik ortalama 10 – 15 bin TL peki kardeşim bu araba normal aylık 2500 TL kazanan biri için lüks olmaz mı ? Benim şahsi görüşüm lüksün kralı olur peki sürekli araba kullanmıyorsunuz ve bazı dönemler araç ihtiyacınız oluyor ne yapılabilir ? Ben şahsen şunu yaparım bulunduğum ilde güvenilir bir kiralama firmasından araç kiralarım ve ihtiyacım olduğu kadar araç kullanırım gereksiz masraflardan kurtulmuş olurum.

 

Mesela şuan Adana ilinde ekonomik sınıf bir aracı 140 TL ye 24 saatlik (1 günlük) kiralayabiliyorum firmalarda günlük 300 km sınırı var buda kısa süreli ihtiyacımı karşılar bu km içinse ortalama 100-150 TL arası bir yakıt giderim olur harici masrafım yok zaten kurumsal firmalarda kaza muafiyeti var suçlu olduğun durumlarda belli bir tutarını ödüyorsun masrafın suçsuz isen kaza durumunda herhangi bir ücret ödemiyorsun ki şuana kadar bir çok kişi böyle bir durumun farkında bile değildir bilinçli olan kişilerde bu durumlarda araç kiralamak daha mantıklı geliyor. Yakında buradan sizlere daha ayrıntılı bilgi vereceğim.

Mustafa ile laklak yapmaya hazır mısınız?

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply