Cinsiyet, askerlik durumu, Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika, sürücü belgesi, ustalık kalfalık belgesi, özel nitelik ve yabancı dil bilgileri gibi farklı alanlarda belirlenmiş olan onlarca özel şart ve nitelik kodu vardır. Bu kodlar ve şartlar tercih yapmak için kamu personeli adaylarının başvuruda bulunacağı meslekte isteniyorsa kişinin kendisinde bunları bulundurması zorunlu olan şartlardır. KPSS nitelik kodlarından en fazla merak edilen ve bazı zamanlarda tercih yapacak kişilerin en büyük engeli şeklinde karşılarına çıkan kodlardan biri de 7113 Nitelik Kodu olmaktadır. 7113 nitelik kodu nedir ve 7113 nitelik kodu ne işe yarar gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

KPSS Nitelik Kodları Nedir?

KPSS sınavında ter döken binlerce kamu personeli adayı, öncelikle KPSS sınavlarından alabildiği kadar yüksek puan almalıdır. Fakat bazı zamanlarda alınmak istenen puanı almış olmak bile açılmış bütün kadrolara başvurma konusunda yeterli olmaz. Bunun en temel sebebi KPSS nitelik kodlarının tercih yapılırken engel olarak karşımıza çıkmasıdır. Adaylar hangi alan yada hangi bölümde tercih yapacaksa bu tercihlerde belirleyici olan nitelik kodlarını karşılamaları gerekir. Diğer taraftan bazı zamanlarda aday kişilerin sahip olması gereken özel nitelikler de olmalıdır.

KPSS Özel Şart Nitelik Kodları Nelerdir?

Okuduğu okuldan mezun olan ve okul koşullarını karşılayan ancak başvurmak istediği meslek için özel şart yani belirtilen nitelik kodunu karşılamayanlar bu kodun olduğu alanlara başvuru yapamaz. Daha önce söylediğimiz gibi MEB onaylı sertifika kodları, sürücü belgeleri veya gerekli yabancı dil bilgisini yansıtan kodlara özel şart nitelik kodları adı verilmektedir. 7113 nitelik kodu da özel şartlar içinde bulunmaktadır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Nedir?

7113 Özel Koşul Nedir?

Son 5 senelik zaman diliminde KPDS ya da YDS sınavlarından minimum D seviyesinde İngilizce bildiği konusunu belgelemek anlamına gelen 7113 özel şartı, bazı kadrolarda atanmak adına temel şartlardan biridir. Diğer bir tabirle bahsi geçen KPDS sınavından 60 ile 69 arasında puan alan adaylar 7113 nitelik özel şartını yerine getirmiş ve tercih yapabilecekleri kadroları biraz daha genişletmiş olacaktır. KPDS ve YDS sınavlarının sonucundan 50 ile 59 arasında alan adayların İngilizce bilme düzeyleri E, 60 ile 69 alan adayların İngilizce bilme seviyeleri D, 70 ile 79 alan adayların C, 80 ile 89 alan adayların B ve son olarak sınavdan 90 ile 100 alan adayların ise İngilizce bilme seviyeleri A olarak belgelenir.

7113 Nitelik Kodu Ne İşe Yarar?

7113 nitelik kodu normal mezuniyet şartlarını yerine getiren adaylar için havuzun daralmasını sağlayan, ayrıca bu nitelik kodunu karşılamayanların tercihlerini kabul etmeyen ve diğer deyişle de eleme usulünü sağlayan kodlardan bir tanesidir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply