Günümüzde devlet memuru olmak adına gayret gösteren kişiler ÖSYM tarafından tercih kılavuzunun yayımlanmasının ardından yaptığı araştırmalarda hızlı davranmaya başladı. Atanmayı hayat ettikleri kadroların yan kısımlarında yer alan nitelik kodları ya da özel şartların ne anlama geldiği de büyük bir merak konusu haline geldi. Bu durum özellikle son dönemlerde karşımıza sık bir şekilde çıkan ve onlarca kadroda geçerliliği olan özel şartların ne anlama geldiği hakkında bilgi bulamayan adayların büyük bir hızla araştırma yapmalarına sebep oldu. Adayların en fazla merak ettiği sorular arasında 7302 nitelik kodu ya da özel şartı nedir sorusudur. Peki 7302 özel şartı veya nitelik kodu nedir, ne anlama gelir ve ne işe yarar sorusuna cevap verelim.

7302 Nitelik Kodu Nedir? Ne İşe Yarar

Merkezi atama yapılırken şoför kadrolarına atanmak isteyen kişilerin, mesleğin içerisinde sürücülük şartı olan kadroların yan kısmında gördüğü ve merak ettiği 7302 nitelik kodu yeni bir kod olarak aranan bir şart olmuştur. 18 Temmuz 1997 tarihinde yürürlüğe giren 23053 sayılı Resmi Gazete Karayolları Trafik Yönetmeliği yayınladı. Bu yönetmelikte yer alan 75. madde de 2015 yılında yapılan değişiklik ve güncelleme ile beraber sürücü belgelerinde geçerli olacak yeni bir sistem devreye girdi. 2015’te uygulamaya konulan bu yeni sistem KPSS merkezi atamalarında yeni bir özel şartında aramasına neden dolu. 2015’te yürürlüğe giren bu değişiklikle beraber uygulanmaya başlayan 7302 nitelik kodu merkezi atamalar yapılırken şoför kadrolarında aranan özel bir şart olmaktadır. Bu şart yeni uygulamanın yürürlüğe girmiş olduğu tarihin öncesinde alınan ve kişiye römork takarak araç kullanma izni sürücü belgeleri ya da ehliyetlerin değiştirildiğinde yeni sınıfına ek ‘E’ ibaresinin de olacağı açıklanmıştır. Bu sebeple B sınıfı sürücü belgesi istenen kadrolara bakıldığında ‘BE’ sınıfı sürücü belgesi olan kişilerin, C sınıfı ehliyet talep edilen kadrolar için ‘CE’ sınıfı ehliyet olan kişilerin, D sınıfı ehliyet istenen kadrolar için ‘DE’ sınıfı sürücü belgesi olan kişilerin, D sınıfı ehliyet şartı olan kadrolar için ‘DE’ sınıfı sürücü belgesi olan kişilerin, D1 sınıfı sürücü belgesi talep edilen kadrolarda ise ‘D1E’ sınıfı ehliyet sahiplerinin bahsi geçen kadrolara başvuru yapma hakkı vardır.

Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply