Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, dünya genelinde son derece önemli bir alandır. Ülkelerde meydana gelen doğal afet ve benzeri durumlarda, yardım ile gerekli koşulların sağlanması amacıyla Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü kurulmuştur. Acil Yardım ve Afet Yönetimi programının maksadı, afetten önce ve sonra insanlar ile çalışma ekiplerine gerekli olan durumların sağlanması, bununla birlikte de afetin yaşandığı esnada gereken önlemlerin alınmasını sağlayacak kişilerin yetiştirilmesidir. Acil Yardım ve Afet Yönetimi programında yer almak isteyen öğrenciler, lider ruhuna sahip, soğuk kanlı, ekip çalışmasına yatkın, planlı ve disiplinli olmak gibi özelliklere sahip olmalıdır.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi programı, 4 yıllık lisans eğitimine tabidir. Bölümden mezun olmak isteyenlerin 240 AKTS haklarını doldurması gerekir ve ayrıca istenen diğer mezuniyet koşullarını tamamlamaları gerekmektedir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi programında eğitim gören öğrenciler yolma da 8 dönem boyunca eğitim alırlar ve afet anında, adetten önce ve sonrasında alınacak tedbirler ile yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı eğitimler alırlar. Acil Yardım ve Afet Yönetimi programında yer alan öğrencilerin göreceği derslerden bazıları şu şekildedir:

-Arama ve Kurtarma Becerileri

-Yönetim ve Organizasyon

-Farmakoloji

-Acil Servis Araçları Eğitimi

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Nedir?

-Afet ve Acil Durum Yönetimi

-Travma ve Resüsitasyon,

-Afetlerde Salgın Hastalıklar

-Afet ve Acil Durum Planlaması

-Afetlerde İnsan Kaynakları Yönetimi

-Afet ve Acil Durum Mevzuatı

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi programından mezun olan öğrenciler , aldıkları eğitimden dolayı, görevlerini yerine getirmeleri gereken bütün koşullarda planlama, organizasyon, malzeme kontrolü, saha çalışmalarını planlama gibi pek çok sorumluluğu alırlar.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi programından mezun olan kişiler, sivil toplum kuruluşlarında ve devlet dairelerinde olacak şeklide pek çok çalışma alanına sahiptir. Bahsi geçen iş imkanlarından faydalanmak ve devlet kurumlarında yer almak isteyen mezunların  Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli puanı alması gerekir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply