Adli Bilimler Bölümü Nedir, Adli Bilimler Bölümü, ceza ve bilim alanında yapılan incelemeleri konu edinen akademik disiplin olarak bilinir. Bahsi geçen programda, suçların nasıl tekrar yapılandırılacağı, kan, DNA, parmak izleri ve diğer deliller gibi fiziksel delillerin ne şekilde analiz edileceği, mahkeme sırasında nasıl kullanılacağı eğitimi verilmektedir. Bunun yanı sıra, verilerin toplanması ve test edilmesi amacıyla pek çok laboratuvar araç ve gerecinin ne şekilde kullanılacağı anlamında detaylı bir eğitim verilmektedir.

Adli Bilimler Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Adli Bilimler, Türkiye’de 2020 senesinden itibaren sadece bir tane üniversitede 3 farklı seçenekte eğitim vermekte olup, 4 yıllık olan ve 8 dönem şeklinde uygulanan lisans programıdır. Bunun yanı sıra söz konusu bölüm Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin bünyesinde yer almaktadır.

Adli Bilimler Bölümü Dersleri Nelerdir?

Adli Bilimler programından mezun olmak isteyenlerin 4 yıllık toplamda 8 dönem olacak şekilde lisans eğitimi almaları gerekir. Söz konusu bölümde okumayı düşünenlerin görecekleri derslerden bazıları şu şekildedir:

-Adli Biyoloji

-Adli Kimya

Adli Fizik

-Adli Matematik

-Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri

-Türk Ceza Hukuku ve Ceza Yargılaması

-Adli Bilimlerde İstatistik

-Kriminalistik

-Olay Yeri İnceleme

-Adli Tıp

Adli Bilimler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Adli Bilimler programından mezun olan öğrenciler, Adalet sisteminin ihtiyaç duyduğu kanıtların toplanması amacıyla, gerekli olan bilimsel yöntemleri geliştirilmek ve uygulamak gibi görevleri alırlar.

Ekonomi ve Finans Bölümü Nedir?

Adli Bilimler Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Adli Bilimler lisans programından başarılı şekilde mezun olan öğrenciler, aldıkları detaylı eğitim dahilinde İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan kurumlarda görev aldıkları bilinmektedir. Bu kurumlar şu şekildedir:

-Merkez Teşkilatı Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı Müdürlüklerinde

-Kriminal Araştırma ve Teknik İncelemeler Eğitim Şube Müdürlüğü

-Araştırma Geliştirme Şube Müdürlüğü

-Güven Timleri Şube Müdürlüğü Madde Kullanımı ile Mücadele Büro Amirliği

-Olay Yeri İnceleme Ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü

-Narkotik Şube Müdürlüğü

-İnterpol Şube Müdürlüğü

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply