Ampute kelimesini çoğu insan, ampute futbol takımının başarılarının ardından duymuş ve amputenin ne olduğunu öğrenmiştir. Amputeden önce amputasyon kelimesinin manasını bilmekte fayda vardır. Amputasyon bir organın tamamının veya bir kısmının kesilmesi anlamına gelir. Her ne kadar zor bir işlem olsa da amputasyon aslında hayat kurtarır. Mesela kangren bir kişinin ayağının ameliyatla kesilmesi kangrenin vücudun diğer bölgelerine yayılması engellenir. Çünkü kangren bir ayak zamanla iltihaplanarak enfeksiyon yaymaya başlayacaktır. Bu durum sırasıyla vücudun diğer uzuvlarına zarar vermesine ve kangrenin hızla tüm vücuda yayılmasına neden olacaktır. böyle bir durum da kişinin hayatı son bulabilir. Fakat erken müdahale edilerek ayak kesilirse kişi daha fazla zarar görmeden iyileşecektir. Bu sebeple amputasyon hayat kurtarır.

Ampute Futbol

Ampute kolu veya bacağı kesilmiş kişiler için kullanılan bir adlandırmadır. Fiziksel bir sakatlık olan ampute, ampute futbol takımı vasıtasıyla insanların hafızasında ne olduğu ile ilgili yerini aldı. Ülkemizde kurulan ampute futbol takımı Türkiye’yi en iyi şekilde yurtdışında temsil ederek yapılan futbol maçı turnuvalarında ülkemize birincilik kazandırarak Türkiye’ye gurur dolu anlar yaşatmıştır. Takım içerisinde yer alan oyuncular maç esnasında büyük bir başarı sağlamışlardır. Azimli ampute futbol takımı birçok ülke arasında sıyrılarak birincilik ödülü almıştır. Bu maçtan sonra herkes ampute nedir diye sormaya başladı ve amputenin ne olduğunu, gücünü yapılan maçlar sırasında gösterdikleri azimli duruşu herkes alkışlayarak gördü.

Ampute Tarihi Geçmişi

Ziraat Bankası Kaçta Açılıyor? Ziraat Bankası Kaçta Kapanıyor?

Amputenin geçmişini incelemek gerekirse tarihi ikinci dünya savaşı yıllarına kadar dayanmaktadır. Savaş oldukça zor koşullar altında yapılmış ve birçok devlet bu savaşa katılmıştır. Yine savaş üç kıtaya yayılarak birçok insanın yaralanmasına ve psikolojik sıkıntılar yaşamasına da neden olmuştur. Savaş sırasında savaşa yakın alanlarda ve hastanelerde savaş gazileri tedavi edilmiştir. Tedavi edilen kişilerin ruh sağlıklarının daha çabuk iyileşmesi ve kendilerini hızlı bir şekilde toparlamaları için futbol tarzı oyunlar oynamış ve bu oyunlar hızlı bir şekilde yayılarak günümüze kadar uzanmıştır. Böylece ülkelerin ampute futbol takımları oluşturulmuş ve turnuvalar yapılmaya başlanmıştır.

Takım Nasıl Kurulur

Oldukça uzun ve anlamlı bir geçmişi olan amputenin büyük bir önemi vardır. Çünkü takım içerisinde bulunan kişilerin bir ayağı ampute yani kesilmiş durumdadır. Bunun yanında kaleyi koruyan futbolcuların da bir kolları kesilmiş haldedir. Yani kaleyi kaleci bir koluyla savunmak zorundadır. Bu sebeple anlamlı olan ampute futbol takımında bulunan kişiler bu eksikliklerine rağmen canla ve başla mücadele ederek kendilerini insanlara kanıtlamışlardır. Aynı zamanda onların bu azimli davranışları birçok insana umut aşılayarak, onlara güç vermekteler. Ampute takımları yedi kişiden oluşur. Bu futbol yaygın bir şekilde oynanmakta ve Avrupa’da turnuvalar düzenlenmektedir. Ampute takımlara her geçen gün ilgi artmakta ve izlenmektedir.

Ampute Futbol Takımının Kendine Özgü Kuralları

Normal izlediğimiz futbol takımlarından çok farklı kuralları olan ampute futbol takımının kuralları kendilerine özgüdür. En önemli kuralları futbol içerisinde bulunan herkesin ampute olması gerekir. Normal biri takım içerisinde yer alamaz. Maçlar sırasında kimse protez kol ya da bacak kullanamaz. Ampute olan ayakla topa kesinlikle vuramazlar. Eğer ampute bacağı kullanırsalar ceza alırlar. Oynayan kişiler maç esnasında iki tane koltuk değneği kullanırlar. Aynı şekilde kalecilerde ampute kolu kullanamazlar. Diğer ellerine eldiven takarak topu yakalamaya çalışırlar. Amputede ofsayt yoktur, taç atışı ayakla sağlanır. Futbol sahasında hakem ve yardımcı hakemler yer alır. Oyunlar 25 dakikadan 2 devre oynanır. 10 dakika mola verilir. Takımda 14 kişi yer alır. Bunlardan 6’sı maç esnasında oynar bir kişi kaleci olur. diğer 6 kişi yedek oyuncu 1 kişi de yedek kaleci olur. istenilen an oyuncu değişikliği yapılabilir ve aynı anda birden fazla oyuncu da değişebilir.

Amputeye Özel Saha Alanı

Instagram Hesap Dondurma

Son derece özel olan oyuncular için oldukça özel sahalar hazırlanmaktadır. saha içerisinde rahatça hareket edebilecekleri ve ihtiyaçlarını giderebilecekleri alanlar oluşturulmuştur. Ampute oyunculara tanınan imkanlar ile kolayca oyunlarını oynamakta ve istedikleri an sahadan ayrılarak ihtiyaçlarını gideriyorlar. Saha uzunlukları 60 metre genişlik ise 40 metredir. Kale genişlik 5 metre yüksekliği ise 2,2 metredir. Penaltı noktasının kaleye uzaklığı 7 metredir.

 

Share.

Leave A Reply