Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu, Araç muayenesi ücreti kredi kartıyla ödenir mi sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu soruya yanıt bulmak isteyenlere verilmesi gereken en net cevap ise TÜVTÜRK tarafından resmi internet sitesinde bulunan açıklama ile ifade edilmiştir. Bu duruma göre araç muayenesi ücretlerini kredi kartı ile ödemek mümkündür. 2021 yılı itibari ile artık kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapmak mümkün. 2020 Yılında Diğer taraftan yapılan açıklamada İmtiyaz Sözleşmesinin gereğince muayene ücretlerini tahsil etmede daha öncesinde de ifade edildiği gibi, araç muayene ücretleri tamamıyla nakit şeklinde alınmaktadır. Fakat 2021 İtibari ile artık hem nakit hemde banka veya kredi kartı ile ödeme alınmaktadır.

2021 TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Arac Muayene ucreti Kredi Kartiyla odeniyor mu1
2021 TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

2021 yılında TÜVTÜRK şirketinin belirlemiş olduğu araç muayene ücretleri şöyledir;

-Tanker, çekici, kamyon ve otobüs gibi araçların muayene ücretleri 503,86 TL olarak belirlenmiştir.

-Römorklu ya da römorksuz traktörlerin, motorlu bisikletlerin ve motosikletlerin muayene ücretleri 189,98 TL belirlenmiştir.

-Arazi taşıtları, özel amaçlı taşıtlar, kamyonetler, minibüsler ve otomobillerin ise muayene ücretlerinin 372,88  TL olarak belirlendiğini görüyoruz.

Yapılan ilk muayene sonucunda emniyetsiz veya ağır kusurlu olarak sonuçlanan taşıtların yapılacak olan muayene tekrarında, 1 aylık zaman diliminde aynı şehirde yer alan herhangi bir muayene istasyonuna giderek ücretsiz şekilde tekrar muayenelerini yapmaları mümkündür.

Teslimat Adresi ve Fatura Adresi Nedir? Ne Demek? Nasıl Yazılır?

Bununla birlikte ilk muayenede ücret ödeyenlerin muayeneden geçememesi halinde, tekrardan muayene ücreti ödemesi gerekmez ve aracın kusurlarını ortadan kaldırdıktan sonra muayeneye tekrar gidilir.

Ayrıca söz konusu aracın kusurları tam manasıyla giderilmemiş olursa ve 1 aylık zaman diliminde ikinci kez muayeneye gidilmesi durumunda kusurun giderilmemiş olması nedeniyle tekrardan girilecek muayeneler için, yeniden ücret ödemek gerekecektir.

Diğer taraftan yeniden yapılan muayene için 1 aylık zaman dilimi vardır ve bu süre geçerse, yine muayene ücreti verilmesi gerekecektir.

Bu sebeple de ilk seferinde muayeneden geçmeyi başaramayan aracın eksiklerini tam manasıyla ortadan kaldırılıp yeniden 1 ay geçmeden muayeneye gitmek ve ikinci bir ücret ödememek oldukça önemli bir konudur.

Araç Muayene Gecikme Ücreti Ne Kadar?

Arac Muayene ucreti Kredi Kartiyla odeniyor mu2
Araç Muayene Gecikme Ücreti Ne Kadar?

Atacın muayenesi gecikirse, aylık olarak %5 şeklinde muayene ücretinin üzerine ek gecikme bedeli faizi uygulanır.

Bunun haricinde muayenesi olmayan araçları kullanan kişilerin taşımış olduğu tehlikeli durumlar ve muayene sebebiyle trafik cezası kesilmesi gibi farklı durumlarda da, kesinlikle dikkatli olunmalı ve gerekli olan kurallara uyulmalıdır.

Araç Muayenesine Gidilmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Arac Muayene ucreti Kredi Kartiyla odeniyor mu3
Araç Muayenesine Gidilmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç muayenesi yapmaya gidilmeden öncesinde bir takım durumlara dikkat etmek gerekir.

Böylece zaman kaybından ve muhtemel oluşabilecek olan ikinci bir ücretten muaf olmuş olunur.

Bu noktada muayeneden geçemeyen aracın 1 aylık sürede eksikleri giderildikten sonra ücretsiz ikinci muayene hakkı bulunsa da, zaman ve emek açısından bir kaybın olacağı göz önüne alınmalıdır.

Türk Telekom Numara Değiştirme

Bununla birlikte ikinci kez muayeneden geçemeyen araç, tekrardan tam muayene ücreti ödenmesiyle sonuçlanacaktır.

Araç muayenesine gidilmeden önce dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

-Söz konusu aracın ceza ve vergi borçları ödenmiş olmalıdır.

-Aracın trafik sigortası mevcut olmalıdır.

-Araçta yangın tüpü ve ilkyardım çantası gibi önemli ekipmanlar var olmalıdır.

-Egzoz gazının ölçüldüğüne dair muayene belgesinin tarihinin hala daha var olması gerekir. Aksi takdirde süre bitmiş olduğunda egzoz gazı ölçümünü yaptırdıktan sonra muayeneye gidilmelidir.

-Araçta bulunan aydınlatma ve uyarıcı aydınlatma sistemleri eksiksiz şekilde çalışıyor olmalıdır.

-Araçta yer alan yürür aksamında ve fren sisteminde, sıkıntı olmamalıdır.

Sayılan durumların haricinde başka bir kusur varsa bu kusurları muayene öncesinde gidermek, aracın muayene için hazır olmasına katkı sağlar.

Burada önemli olan şey sizlerden istenen bu şartların tamamıyla sizin can güvenliğinizi sağlamak olduğunu unutmayınız.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply