Başta soğuk algınlığı olmak üzere sağlığa birçok yararı olan atom çayı, içerisinde bulunan pek çok bitkinin bir araya gelmesiyle meydana getirilen bir bitki çayıdır. Kış mevsiminde vücut direncinin artması amacıyla birçok uzman tarafından da önerilmektedir. Atom çayının içinde zencefil, tarçın, yenibahar, zerdeçal, havlıcan, karanfil, hibiskus, karabiber, kuşburnu, muskat (hint cevizi) yer almaktadır.

Atom Çayının Faydaları Nelerdir?

İlk olarak soğuk algınlığına iyi gelen atom çayı, bunun yanı sıra daha birçok sağlık sorununa karşı vücudun daha etkili mücadele vermesini sağlar. Gelin birlikte atom çayının bütün faydalarını sayalım.

Boğaz Ağrısına İyi Gelir ve Ses Tellerini Açılmasını Sağlar

Bünyesinde yer alan baharatlar sayesinde ses tellerinin açılmasına büyük katkısı vardır. Zerdeçal bitkisindeki kurkumin maddesinin yardımıyla ses tellerini daha sağlıklı hale getirir. Boğaz yolu enfeksiyonları sebebiyle meydana gelen ses kısılmasının ardından atom çayı içerek bundan kurtulmak mümkündür. Daha iyi ve emin bir ses tonu oluşturmak amacıyla atom çayını tüketmek iyi bir seçim olacaktır. Öksürüğe karşı da bire bir olmaktadır.

Bronşite İyi Gelmektedir

Bronşit rahatsızlığının doğal ilacı olan atom çayı, bronşit sebebiyle ortaya çıkan iltihapları antibiyotiğe kullanmadan etkili şekilde temizlemektedir.

Gribe Karşı Etkilidir

Grip oluşumuna sebebiyet veren virüslerle verilen mücadele de vücuda ekstra koruma gücü verir. Ayrıca enerji kazandırarak hasta kişinin kısa sürede ayağa kalkmasını sağlar.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Enerji Kazandırır

Günlük hayatta maruz kalınan yoğun tempo sonucunda yorgun düşmek mümkündür. Bu durumdan kurtulmak adına atom çayı içerek güne başlamak kişi için zinde ve enerjik kalmayı sağlar.

Hazımsızlık Sorununu Çözer

Sindirim konusunda problemi olan kişiler için bire bir doğal ilaçtır ve yemeğin ardından oluşan hazımsızlık sorununu çözerek kişiyi rahat duruma getirir. İçinde yer alan baharatların yardımıyla sindirimi daha kolay hale getirir.

Bademcik İltihaplarını Etkisiz Hale Getirir

Bademcikte ortaya çıkan iltihabın önlenmesini saplar ve antibiyotik kullanımı yapılmadan doğal şekilde iyileşmeye ortam hazırlar.

Anne Sütünün Artmasını Sağlar

Bünyesinde yer alan baharatlardan dolayı anne sütünün daha da fazla olmasını sağlar. Ancak bu konuda doktora danışmak oldukça önemlidir.

Doğal Ağrı Kesicidir

Atom çayının içerisinde mevcut olan vitamin ve minerallerin etkisiyle kan dolaşımının düzenli hale gelmesi sağlanır ve bunun sonucunda da ağrılar diner.

Zayıflamak İsteyenlere Yardımcıdır

Bünyesindeki tarçın sayesinde kan şekerinin dengelenmesi sağlanır ve açlık hissini azaltır. Ayrıca içinde yer alan zerdeçal ve zencefil yağ yakmayı hızlandırmaktadır ve böylece metabolizmanızın hızının artmasını ağalar. Karanfil sebebiyle ödem atımı kolaylaşır. Zayıflama zamanlarında tüketimi yapıldığında şeker ilave etmeden tüketmek daha doğru olmaktadır.

 

Atom Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemelere baktığımızda;

1 yemek kaşığı kadar yenibahar

2 tane zencefil

2 tane çubuk tarçın

1 tatlı kaşığı kadar karanfil

1 kök kadar havlıcan

1 kaşık kadar toz zerdeçal

Yaş Maya Maskesi Ne İşe Yarar?

5 adet hibisküs yaprağı

1 kaşık kadar toz muskat

Hazırlanışı:

Saydığımız tüm malzemeleri derin bir tencereye bırakınız.  Üstüne 2 litre kadar su ekleyerek ve kaynamaya bırakınız. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra 10 dakika süreyle daha kaynatınız ve 10 dakika dolunca ocağın altını kapatınız. Sıcaklık değeri içilebilir ölçüye geldiğinde çay artık içmeye hazır hale gelmiştir. Tüketimi yapılan haricinde kalan bölümünü sıcaklığı düştükten sonra buzdolabında saklayınız ve bu soğuk şekilde de içilebilir.

Atom Çayının Zararları

-Atom çayının içerisinde yer alan herhangi bir baharata karşı alerjiniz varsa içmemeniz yararınıza olacaktır.

-Herhangi bir yerden hazır olarak aldığınız atom çayının içinde nelerin olduğuna bakmak sizlerin açısından oldukça önemlidir.

-Günlük olarak 2 fincandan çok içilmemelidir. 2 fincandan fazla içilirse midede yanma hissi ortaya çıkacaktır.

-Emzirme dönemlerindeki kadınların günde 1 fincandan fazla içmemeleri tavsiye edilmektedir.

-Kronik hastalığı olanlar ya da düzenli şekilde kullandığı bir ilacı olanlar doktora danışmadan kesinlikle tüketmemelidir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply