Ayak Mantarının Belirtileri nelerdir, Ayak mantarı, sık sık karşımıza çıkan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Son derece can sıkıcı olan bu durum, evde yapılabilecek doğal yöntemler sayesinde kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Ayak mantarına maruz kalan kişilerde bazı belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler şu şekildedir:

-Ayak yüzeyinde deri döküntüsü görülmesi

-Ayak kokusunun meydana gelmesi

-Can sıkıcı kaşınma ve deride tahriş

-Koku ve tahrişe ek olarak alerjik reaksiyonlar

Ayak Mantarının Nedenleri Nedir?

Ayak mantarının ortaya çıkmasına sebep olan birçok etken vardır. Ayakların temiz tutulmaması ve ayakların uzun zaman boyunca ayakkabı içinde kalması en çok mantar oluşumuna ortam hazırlayan sebeplerdendir. Ayak mantarına sebep olan etkenler şu şekildedir:

-Ayağın haddinden fazla terlemesi

-Uzun zaman boyunca ve sıkı ayakkabıların giyilmesi

Islak zeminlere ayakla basmak

-Birçok kişinin kullandığı yerlerde bulunmak

-Ortak kullanılan havuzlara girmek

-Banyodan sonra ayakları ve parmak aralarını iyi şekilde kurulamamak

-Ortak pedikür malzemelerinin kullanılması

Ayak Mantarı Nasıl Önlenir?

-Ayakların düzenli olarak yıkanması gerekir.

-Çoraplar günü birlik değişilmelidir.

-Pamuk ve ter emici özelliği olan çoraplar kullanılmalıdır.

-Ortak kullanımı yapılan ıslak zeminlerde çıplak ayakla bulunulmamalıdır.

-Ailede yer alan kişilerle ortak terlikler ve havlular kullanılmalıdır.

-Ayaklar banyodan sonra havlu ya da saç kurutma makinesiyle iyi bir şekilde kurutulmalıdır.

-Uzun zaman boyunca ve sıkı ayakkabılar giyilmemelidir.

-Ortak kullanılan pedikür malzemeleri kullanılmamalıdır.

Boğaz Ağrısı Neden Olur? Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak mantarı, evde kolay yöntemlerle kısa sürede tedavi edilebilir. Ancak ilerleyen ayak mantarı son derece ciddi sorunlar meydana getirebilir ve bu sebeple de uzman bir doktordan yardım almak en doğru seçim olacaktır. Ayak mantarına iyi gelen doğal yöntemlere gelin beraber bakalım.

Elma Sirkesi

elma sirkesi
Elma Sirkesi

Elma sirkesini asidik özelliği olmasından dolayı, bakterilerin ölmesine katkıda bulunur. Bir kaba bir miktar su ve 1 fincan kadar elma sirkesini ilave edin ve ayaklarınızı bu suda biraz bekletin. Ayrıca pamuk yardımıyla da mantar olan bölgeye sürebilirsiniz.

Pirinç Unu ve Elma Sirkesi

pirinc unu
pirinç unu

Pirinç ununda yer alan anti fungal özellik sebebiyle ayak mantarına son derece iyi gelmektedir. Bir miktar pirinç ununa elma sirkesi ilave edin ve hamur kıvamı alana kadar karıştırın. Ardından da tırnaklara sürün ve bir süre bekletin.

Karbonat

karbonat
karbonat

Ayak mantarına iyi gelen ürünlerden biri de karbonattır. İçerisinde yer alan enzimler sayesinde cilt yapısının beslenmesini sağlar ve yumuşatır. Yarım fincan kadar suya bir miktar karbonat ilave edin ve karıştırın. Mantar oluşan yere sürün ve 10 dakika boyunca bu şekilde bekletin.

Kekik Yağı ve Zeytinyağı

zeytinyagi
zeytinyağı

Sağlık açısından pek çok faydası olan kekik yağı ve zeytinyağı ikilisinden ayak mantarı tedavisinde de yararlanmak mümkündür. Bir miktar zeytinyağına kekik yağı ekleyerek mantar olan yere uygulayın. Kısa sürede etkisini gösterecektir.

Aspir yağı nedir?

Sarımsak ve Zeytinyağı

sarimsak
sarımsak

Sarımsak, bünyesinde bulunan içeriği sebebiyle antibiyotik özelliğine sahiptir. Zeytinyağına doğramış olduğunuz sarımsağı ilave ederek kaynatın. Kaynamaya gelen söz konusu karışımı süzerek daha sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra ise söz konusu karışımı pamuk kullanarak mantar ortaya çıkan yere sürün.

Limon ve Zeytinyağı

limon
limon

Limon suyu ile zeytinyağının karıştırılmasıyla elde edilen karışımı, ayak mantarı çıkan yere uygulayın. İki ürünün de aynı oranda olması daha faydalıdır. Elde edilen karışımı tırnaklara sürerek bir süre bekleyin.

Lavanta Yağı ve Çay Ağacı Yağı

lavanta yagi
lavanta yağı

Bünyesinde antiseptik özellik bulunduran lavanta yağı, mantar tedavisi içinde oldukça faydalı bir üründür ve mantarın daha fazla bölgeye sıçramasına engel olur. 5 damla kadar lavanta yağını ve 5 damla kasar çay ağacı yağını karıştırın ve bir pamuk kullanarak tırnaklara sürün. 10 dakika boyunca bekletin.

Portakal Yağı ve Üzüm Çekirdeği Yağı

uzum cekirdegi
Ayak Mantarının Belirtileri nelerdir? 10

Portakal yağı ve üzüm çekirdeği yağından elde edilen karışımı mantar meydana gelen bölgeye sürün. Günde 2 ya da 3 kez mantarlı bölgeye sürülen bu karışım kısa sürede etkisini gösterecektir.

Tuz ve Beyaz Sirke

beyaz sirke
beyaz sirke

Beyaz sirke ve tuzdan elde edilen karışımı kullanarak kısa sürede tırnakların iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Beyaz sirke ve tuzu karıştırdıktan sonra söz konusu yere sürün ve 5 dakika süresince bekleyin. Düzenli olarak günde 2 defa yapmak son derece faydalıdır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply