Yapılan değişiklikle beraber ehliyet yasasında yer alan ve daha önceden 8 tane olan ehliyet sınıfı 18’e çıkarıldı. Yükseltilen sınıf sayısıyla beraber eski şekline nazaran belge sınıflarının kullanabilecekleri araçların izin düzeni de de değişmiş oldu. Yapılan değişikliğin ardından B sınıfı ehliyetin bundan sonraki dönemlerde B1, B ve BE sınıfı ehliyet grupları şeklinde bölündüğünü görüyoruz. B1 ehliyeti almak için 16 yaşını geçmiş olmak gerekir ve 4 tekerlekli motosikletlerin sürülmesi için alınan izin belgesi olarak bilinmektedir.

B1 Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

b1 ehliyet nedir
B1 Ehliyet Nedir? B1 Ehliyet Ne Kullanabilir?

Genellikle otomobil kullanmak için gereken B sınıfı etkiye ile aynı özelliklere sahip olan B1 ehliyet;

-15 kw (22 hp) ve 400 kg ağırlığın üzerinde olmayan dört tekerlekli motosikletler ve ATV buna dahil olmak üzere kullanabilir.

-Şayet yolcu taşımak amacıyla değil de yük taşımak amacıyla üretimi yapılmış olan bir motosiklet olursa 550 kg a dek dört tekerlekli motosikletleri kullanabilir.

-Şayet kullanılacak olan taşıt elektrikle çalışan bir araç ise batarya ağırlığı bu hesaba ilave edilmemektedir. Bu hesapta batarya hariç aracın ağırlığı göz önünde bulundurulur.

B1 Ehliyet Almak Amacıyla Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

B1 Ehliyet Alma sarti
B1 Ehliyet Almak Amacıyla Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Şu anda yürürlükte olan mevzuat baz alındığı zaman B1 sınıfı ehliyet almak amacıyla gerekli olan şartlar şöyledir;

  • -16 yaşını doldurmuş olmak,
  • -Minimum ilköğretim düzeyinden mezun olmak,
  • -B1 sınıfı ehliyeti almak amacıyla farklı bir sınıf ehliyete sahip olmak gerekmez.
  • -2020 yılında B1 Ehliyet almak için ödenmesi gereken ücret yaklaşık olarak 1500 TL ücret vererek kursa yazılmak, 190 TL sınava giriş ücreti, 400 TL harç ücreti ödemek gerekir ve bu ehliyeti almak için toplamda 2090 TL ödemek gerekecektir.
Eczaneler Kaçta Açılıyor?

B ile B1 Sınıf Arasındaki Fark Nedir?

B ile B1 Sinif Arasindaki Fark
B ile B1 Sınıf Arasındaki Fark

Yakın dönem itibariyle ehliyet sisteminde yaşanan değişimin ardından insanların bir hayli kafası karışık halde. B sınıfı ehliyet geçmişte olduğu gibi otomobil, kamyonet gibi araçları kullanmak amacıyla alınıyor.

B1 ehliyet türü ise dört tekerlekli olan motosikletlerin kullanılması amacıyla alınması şart olan bir ehliyettir.

B Ehliyet Alan Kişi Hangi Araçları Kullanabilir?

B Ehliyet
B Ehliyet

Sık sık birbirine benzetilen bu B1 ve B sınıfı ehliyetten B sınıfını şu şöyle özetlemek mümkündür. B sınıf ehliyet en fazla alınan ve kullanılan ehliyet türü olmaktadır.

Otomobil, ticari amaç taşımayan minibüs, kamyonet gibi araçların kullanılması amacıyla alınan ehliyettir. 18 yaşını doldurmuş olan bireylerin B sınıfı ehliyet alma hakları vardır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply