Günlerden bir gün ülkelerin arasında meydana gelen anlaşmazlık sebebiyle Rusya Finlandiya’ya saldırmıştır ve ülkenin yarısından fazlasını ele geçirmiştir. Bu dönemde Rus Çarı, Finlandiya halkına geçmiş dönemlerde elinde yer alan tüm hakları geri vereceğini açıklar ve bu durumun ardından Finlandiyalılar da kendilerine has kültürlerini herhangi bir kısıtlama olmaksızın geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya başlamıştır. Fin kültürünün daha fazla yayılmasını sağlamak amacıyla görevini Johan Wilhelm Snellman adındaki zeki bir aydın almıştır . Snellman, en güncel Fin aydınlarının arasında en iyi ve en fazla  umudu taşıyan temsilciler arasında yer almıştır. Finlandiya’nın gelişimi için büyük bir çaba sarf etmiştir ve bunun adına da öncelikle ülkenin aydınlarıyla bir araya gelir. Aydınlardan mütevazi şekilde davranmalarını ve Finlandiya halkına tepeden bakmadan bildikleri her şeyi tek tek onlara öğretmelerini ve halka hizmet etmeleri çağrısında bulunur.

Snellman, aydınlar ile yapmış olduğu konuşmanın ardından, daha sonra da öğretmenlerle görüşmeler yapar ve onlardan da halkı bilinçli hale getirme konusunda yardım talep eder. Din adamlarıyla da bir araya gelen Snellman, halkın eğitilmesi noktasına onlardan da destek vermesini ister alır ve bu durumun ardından da din adamları halkı motive edip ülkenin gelişmesi yönünde önemli çalışmalara girişir. 1816 senesine gelindiğinde Finlandiya ve Rusya yeni bir anayasaya imza atarlar. Atılan imza sonucunda beraber parlamento sistemi tekrar aktif olur. Finlandiya’da hayatını devam ettiren birçok devlet memuru ülkenin her noktasından Helsinki’ye göç eder. Bununla birlikte devlet yönetiminde bulunan İsveç asıllı devlet adamlarında azalma görülür ve onların yerine de Finlandiyalı devlet adamları gelmiştir. Snellman bu noktada araya girer ve devlet adamlarına insanların adalet duygusunun güçlü olduğu şekilde hayatına devam etmeleri amacıyla destek olmalarını söyler ve adalet anlamında devlet adamlarından destek ister.

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Nedir?

Snellman askeri eğitim konusunda da  büyük özen göstermiş ve orduda farklı eğitimler vermiştir. Finlandiya’da hayatına devam eden bütün ailelerin çocuklarını askere göndermelerini talep eder ve aileleri bu konu hakkında yönlendirir. Kışlalarda bilim, kültür ve daha pek çok konu hakkında askerleri bilinçlendirip ülkeleri adına çok daha faydalı birer vatandaş olmalarına şans tanır. Sonuç olarak Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli bu romanda Snellman’ın halka karşı yapmış olduğu bütün bu küçük çalışmaların yardımıyla Finlandiya’nın az az kalınarak gelişmiş ülkelerden olmayı başardığı görülmektedir. Eski zamanlarda bataklık ve kayalıklar ülkesi olarak görülen Finlandiya, Snellman ve etrafında yer alan bir grup aydının katkısıyla artık tarım yapan ve ekonomisiyle refah seviyesi hızlı bir şekilde gelişen bir ülke durumuna gelmiştir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply