Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Nedir: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Bölümü, tarımsal üretimde kullanımı yapılan bütün teknolojileri, bitkisel üretim anlamında verimin artırılmasına yönelik operasyonlar yaparken meydana gelen sorunların yok edilmesi amacıyla çalışmalar yapan bir programdır. Bitkisel Üretim ve Teknolojisi Bölümü, tarımsal sürecin hemen hemen tüm aşamasındaki verimi daha yükseklere taşımak amacıyla tasarlanan cihazları da içerisine alır. Toprağın işlenmesi, tohumun ekilmesi, toprağın sulanması, bitki yetiştirilmesi, zararlılar ve yabani otlardan korunması, hasat edilmesi ve daha pek çok alanda  prosedürü kapsar.

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü, 4 yıllık bir lisans programıdır ve sadece sayısal puan türünden öğrenci alımı yapmaktadır.

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümünden eğitim alacak olan öğrencilerin bu bölüm bazında göreceği bazı dersler şu şekildedir:

Botanik

Analitik Kimya

Tarım Ekolojisi

Tarım Ekonomisi

Zooloji

Genetik

Toprak Bilimi

Biyosistem Mühendisliği

Bitki Fizyolojisi

Entomoloji

Bitki Koruma Yöntemleri ve İlaçlar

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümünden mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, tarımda kullanılan makine, ekipman ve yapı tasarımı alanında donanımlı personeller haline gelir ve bu kişiler ziraat mühendisi şeklinde tabir edilir. Ziraat mühendisleri de tarımsal üretimde verimin en iyi ve en sağlıklı şekilde devam etmesi amacıyla bütün operasyonel çalışmalarda görev yaparlar.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özet

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümünden mezun olmaya hak kazanan kişilerin kamu ve özel pek çok kurum ve kuruluşta görev alması mümkündür. Bu kurum ve kuruluşlar arasında tarım kredi kooperatifleri, toprak mahsulleri ofisleri, ziraat odaları, zirai tarım firmaları ve tarım makineleri üretim firmaları yer almaktadır. Bunun yanı sıra bahsi geçen bölümden mezun olan bireylerin kamu kurumlarında görev almaları adına Kamu Personeli Seçme Sınavından yeteri kadar puan alması gerekmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply