Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Nedir: Biyoenformatik ve Genetik Bölümü, biyoinformatik ve genetik çalışmalarına dair yararlı yönlerin ele alınmasını sağlayan, araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan verilerin anlamlı hale gelmesini ve doğru şekilde kullanıma uygun duruma getirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığı bir programdır.

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Biyoenformatik ve Genetik, 4 yıllık bir lisans programıdır ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin bünyesinde yer almaktadır. Bahsi geçen bölüme sadece sayısal puan türünden yeterli düzeyde puan alanlar kabul edilmektedir.

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Biyoenformatik ve Genetik Bölümünde eğitim görecek olan öğrencilerin bu bölümde alacakları bazı dersler şu şekildedir:

Kimya

Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri

Organik Kimya

Biyoinformatik

Programlama Dilleri

Hücre Biyolojisi ve Genetik

Genomik ve Proteomik

İstatistiksel Termodinamik

Bilgisayar Tabanlı İlaç Tasarımı

Moleküler Modelleme ve Simülasyon

Nörobiyoloji

Farmakokinetik Enzim Kinetiği

Algoritmaların Tasarımı ve Analizi

Yapay Zeka ve Yapay Sinir Ağları

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Biyoenformatik ve Genetik Bölümünden mezun olmayı başaran kişiler, bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerin anlamlı hale getirilmesi ve gereken birimlerde doğru araştırmalarda kullanılabilmesi amacıyla görev alırlar.

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü mezunları, iş hayatlarına bilimsel çalışmaların yapıldığı pek çok yerde istihdam etme hakkına sahiptirler. Bahsi geçen çalışma alanların temelinde tıbbi çalışmaların yapıldığı laboratuvarlar, ilaç şirketleri, hijyen ve dezenfektan şirketleri, kozmetik firmalar yer almaktadır. Diğer taraftan bunların dışında söz konusu bölümden mezun olan öğrencilerin mezunlar akademik kariyerlerine devam etme imkanları da vardır. Ayrıca tüm edindikleri bilgileri gelecek kuşaklara da aktarmak amacıyla formasyon alıp, öğretim kurumlarında görev alabilirler. Bunun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilmek amacıyla söz konusu bölümden mezun olan öğrencilerin Kamu Personeli Seçme Sınavından yeteri kadar puan alması gerekmektedir.

Eşit Ağırlık Meslekleri, (TM) Bölümü Meslekleri 2021

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply