Biyokimya Bölümü Nedir: Biyokimya Bölümü, kimyanın hücresel ve moleküler anlamda biyolojik alanda araştırılmasını konu edinen bir programdır. Biyolojik kimya şeklinde de adlandırılmaktadır. Biyokimya, yaşam bilimi ve kimyasal bir bilim dalıdır. Biyoloji ve kimyanın bir alt dalı olma özelliğine sahip olan biyokimya üç farklı alanda incelenebilir. Bu alanlar arasında yapısal biyoloji, enzimoloji ve metabolizma yer almaktadır.

Biyokimya Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Biyokimya Bölümü, 4 yıllık bir lisans bölümü olmasının yanı sıra sadece sayısal puan türünden öğrenci kabul etmektedir.

Biyokimya Bölümü Dersleri Nelerdir?

Biyokimya Bölümünde eğitim görmeyi düşünen öğrencilerin bu bölüm bazında alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Biyofizikokimya

Enzimoloji

Beslenme

Toksikoloji

İlaç Kimyası

Genetik

Klinik Kimya

Fermantasyon Teknolojisi

Endüstriyel Hijyen

Arıtma Yöntemleri

Atık Değerlendirilmesi

Biyokimya Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Biyokimya Bölümünden mezun olmayı başaran bireyler, canlı organizmalara ait olan özelliklerin kimyasını ve canlı hücrelerde ortaya çıkan farklılıkların moleküler temelini incelemede görev alırlar.

Biyokimya Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Biyokimya Bölümünden mezun olanlara biyokimyager unvanı verilir. Biyokimya Bölümünden mezun olmayı başaran kişilerin, biyokimya alanında analiz bilimleri ve uygulama laboratuvarlarında sağlıkla ilgili bütün testleri yapmak, veri güvenilirliği düzeyini artırmak adına test tekniklerinin kontrolünü gerçekleştirmek ile geliştirmek, gıda ve ilaç üretiminde rol almak gibi bütün projelerde yer alma sorumlulukları vardır. Biyokimya Bölümünden mezun olan bireylerin görev alabileceği yerler arasında ilaç sektörü, tıbbi kimyasal madde üretim tesisleri, tarım ve zirai ilaç üretim firmaları, kozmetik şirketleri, deterjan üretimi yapan firmalar, alkol üretim tesisleri, üniversiteler ve biyokimya laboratuvarları yer almaktadır.

Ekonomi ve Finans Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply