Biyoloji Bölümü Nedir: Biyoloji, canlı organizmaların ve yaşama dair ayrıntıların incelenmesi adına yapılan araştırmaları içeren doğal bilim dalıdır. Biyoloji, fiziksel yapı, kimyasal süreç, moleküler etkileşim, fizyolojik mekanizmalar, gelişim ve evrimde dahil olacak şekilde yaşam ve canlı organizmaların incelenmesini konu alır. Biyoloji, aynı zamanda canlı organizmaların, yapısal ve işlevsel anlamda evriminin incelemesini yaparken, organizmaları ayrıntılı olarak da ele almayı hedefler. Biyoloji Bölümü de tam olarak bu anlamda araştırmalar yapabilecek kapasiteye ulaşmaya meyilli olan personellerin yetiştirilmesini sağlamaktadır.

Biyoloji Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Biyoloji Bölümünün temel maksadı, canlı organizmaların maruz kaldığı evrim, dağılım, anatomi ve fizyolojik alanlarda söz konusu bölümde eğitim görecek olan öğrencilere bu bilgileri aktarmayı sağlamaktır. Biyoloji Bölümü, 4 yıllık bir lisans programıdır ve Fen-Edebiyat Fakültelerinde eğitim vermektedir. Biyoloji Bölümünden mezun olmayı başaran öğrencilere “biyolog” unvanı verilmektedir. Bahsi geçen bölüm sadece sayısal puan türüyle öğrenci kabul etmektedir.

Biyoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

Biyoloji Bölümünde öğrenim görecek olan öğrencilerin alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Biyolojik Çeşitlilik ve Kökeni

Hayvan Histolojisi

Genetik

Biyocoğrafya

Bitki Sistematiği

Hayvan sistematiği

Hayvan Embriyolojisi

Taksonominin Prensipleri

Biyosidal Ürün Uygulamaları

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Biyoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Biyoloji Bölümünden mezun olmayı başaranlar, bilim dalına ilişkin olarak yapılan araştırmalarda görev alarak, canlıların yaşam formlarının incelenmesine katkıda bulunmaktadır.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir?

Biyoloji Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Biyoloji, bilim dallarından biri olmasından dolayı, devamlı şekilde bilimsel araştırmalar ve deneyler yapılmaktadır. Biyoloji Bölümü, genel olarak laboratuvar ortamında yapılan araştırmalar şeklinde ilerleyen bir programdır. Bunun yanı sıra, Türkiye’de de 1950’li senelerde biyoloji bölümü ilk defa “biyoloji enstitüsü” ismiyle eğitim vermeye başlayan bir bilim dalı olmuştur. Bu bilim dalı Tıp fakültesinde bulunmaktaydı. Bu durumda da Biyoloji Bölümünden mezun olan bireylerin sağlık alanında yapılan çalışmalarda görev alması mümkün hale gelmektedir. Bahsi geçen bölümden mezun olan öğrencilerin görev alabilecekleri kurumlar arasında Sağlık Bakanlığı, SSK’ya bağlı hastaneler, Tıp Fakülteleri, araştırma merkezlerinde, Çevre ve Orman Bakanlıklarında ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlar yer almaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply