Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Nedir: Biyoloji Öğretmenliği Bölümü, fen biliminde yer alan alt dallardan biri olan biyoloji dalına ilişkin, eğitim görecek olan öğrencilerin, öğretmenlik yapma kapasitesine ulaşmalarını hedefleyen bir programdır.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü, sadece sayısal puanı yeteri kadar olan öğrencilerin tercih yapabildiği bir bölümdür. 4 yıllık lisans eğitimi verilen söz konusu bölüm, Eğitim Fakültesinde bulunmaktadır.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Biyoloji Öğretmenliği Bölümünde eğitim alacak olan öğrencilerin, bahsi geçen bölümde görecekleri bazı dersler şu şekildedir:

Genel Botanik

Temel Kimya

Genel Zooloji

Hücre Biyolojisi

Temel İstatistik ve Biyometri

Bitki Anatomisi

Sistematik Botanik

Sistematik Zooloji

Hayvan Anatomisi ve Fizyolojisi

Moleküler Biyoloji

Mikrobiyoloji

Öğretme Teknikleri ve Materyal Tasarımları

Hayvan Histolojisi ve Embriyo

Biyoloji Eğitimi Ölçme ve Değerlendirme

Biyokimya

Ekonomik Botanik

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Biyoloji Öğretmenlerinin, ilk, orta ve lise düzeylerinde eğitim gören öğrencilere, biyoloji eğitimini anlatmak ve söz konusu derse ait eğitimin verilmesini planlama görevlerinde yer aldıkları bilinmektedir.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Biyoloji Öğretmenleri, isminden de tahmin edileceği gibi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak eğitim veren bütün kurumunda görev alabilirler. Bunun dışında özel eğitim kursları ve etüt merkezlerinde de yine görev alma imkanları vardır. Bunun yanı sıra istedikleri durumlarda kariyerlerini devam ettirip gerekli olan donanıma sahip olduktan sonra gelecek kuşak biyoloji öğretmenlerine verilecek eğitimlerde de yer alabilirler. Bahsi geçen iş olanlarından kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilmek söz konusu bölümden mezun olan kişilerin mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavından istenen puanı alması gerekmektedir.

Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply