Biyoteknoloji Bölümü Nedir: Biyoteknoloji Bölümü, biyoloji alanına dair teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların yer aldığı bir programdır. Bu noktada biyoteknoloji alanında en fazla öne çıkan ilgi alanları ise tarım, gıda bilimi ve tıp olmaktadır.

Biyoteknoloji Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Biyoteknoloji konusunda çalışmaların yapıldığı pek çok program vardır ve bütün bu programların eğitim süresi de 4 yıllık lisans olarak eğitim vermektedir. Biyoteknoloji tüm bu programlar gibi yalnızca sayısal puan türünden öğrenci kabul etmektedir.

Biyoteknoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

Biyoteknoloji Bölümünde eğitimine devam edecek olan öğrencilerin bu bölümde alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Biyo-matematik

İş Sağlığı ve Güvenliği

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamaları

Moleküler Biyofizik

Hücre Biyolojisi

Biyo-analitik

Farmasötik Biyoteknoloji

Mikroakışkanların Biyolojik Uygulamaları

Biyogüvenlik ve Biyoetik

Medikal Biyoteknoloji

Rekombinant DNA Teknikleri

Genetik Mühendisliği

Hayvan Hücre Kültürü

Endüstriyel Biyoteknoloji

Biyoinformatik

Biyoteknoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Biyoteknoloji Bölümünden mezun olmayı başaran bireylerin, elektrik-elektronik, makine ve bilgisayar mühendisliği gibi sektörlerden faydalanarak moleküler biyoloji, doku ve hücre biyolojisi, mikrobiyoloji, genetik, fizyoloji ve biyokimya konularda canlı hayatına ilişkin olarak araştırmalar yapan, gereksinim duyulduğu halde doğal yollarla yeterince üretilemeyen ürünlerin üretilmesine yönelik yapılan tüm teknolojik çalışmalarda görev alırlar.

Biyoteknoloji Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Biyoteknoloji Bölümünde aldığı bütün derslerden başarılı olarak not alan öğrencilerin iş olanakları oldukça geniştir. Özellikle meyve ve sebzecilik, fizik tedavi, genetik araştırma, tıbbi bitki üretimi, insan sağlığına dair üretim, hasarlı organ tedavileri ve organik atıklardan fayda sağlama gibi pek çok alanda çalışmalar yapmakta olan kurum ve kuruluşlarda görev alabilirler.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply