Bkz ne demek? Günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan ve anlamını bilmediğimiz birçok kelime vardır. Bu kelimelerden bir tanesi de özellikle internet ve kitap gibi ürünlerde karşımıza çıkan bkz kelimesidir. Bkz nedir, bkz ne demek, bkz ne anlama gelir diye merak edenlerin sayısı da oldukça fazladır.

Bkz nedir?

Arapça kökenli olan bakmak sözcüğünün türemesinden meydana gelen bakınız sözcüğünün kısaltılmış hali olan bkz kelimesi, özellikle yazılı anlatım yapılırken örneğin verilmesinin hemen öncesinde veya kaynak ifade etmeden hemen öncesinde kullanılmaktadır.

Bakmak eyleminin insanın dikkatini bir yere çekmek olduğunu hepimiz biliriz. Bu durumda da bkz kısaltmasını okuyucu kişilerin dikkatinin daha fazla çekilmesi amacıyla kullanırız ve kısaca insanlara bir bakın ve bir göz atın gibi manaları ifade ederiz.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

1 Yorum

Leave A Reply