Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? Boyun Ağrısı Neden Olur? Boyun ağrısı, tüm yaş grubu kadın ve erkeklerde meydana gelebilen ve insanların günlük yaşamını olumsuz olarak etkileyen rahatsızlık türlerinden biridir. Bu rahatsızlık genelde masa başında çalışan kişilerde ve yaz aylarında klima karşısında çok kalanlarda ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte boyun ağrısı, çoğu kez boyun tutulması biçiminde görülse de bu durum pek çok farklı nedenden de ortaya çıkabiliyor. Boyun ağrısına maruz kaldıysanız ve görmeyen bir ağrı varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun etrafında yer alan doku ve kas zedelenmeleri sonucunda görülen boyun ağrısının nedenleri şu şekildedir:

-Yanlış duruş pozisyonu

-Yüksek yastıkta uyumak

-Uzun zaman boyunca bilgisayar başında kalmak

-Masa başı işte çalışmak

-Boyun fıtığı

-Boyun kireçlenmesi

-Lenf düğümlerinin şişmesi

-Şiddetli baş ağrıları ve migren

-Boyunda düzleşme

-Omurilikte sıkışma

-Menenjit

-Strese maruz kalma

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun kısmında meydana gelen ağrıların hafifletilmesi amacıyla bazı doğal ve bitkisel yöntemler vardır. Boyun ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabına gelin beraber göz atalım.

Zencefil

zencefil 2 1
Zencefil

Zencefil, Anti-flamatuar özelliğe olmasıyla beraber, boyunda yapılan dolaşım ve kan akışına destek verir, bununla beraber de iltihabı ve ağrıyı giderir. Üç yemek kaşığı kadar zencefili temiz bir beze sararak sıcak suyun içinde 30 saniye boyunca beklettikten sonra bu bezi ılık bir şekilde 15 dakika kadar boynunuza sarın. Söz konusu yöntemi günlük birkaç defa tekrarlayarak boyun ağrısını hafifletebilirsiniz.

El Ayak Hastalığı Nedir?

Elma sirkesi

elma sirkesi 2 1
Elma sirkesi

Anti-flamatuar ve antioksidan özelliği bulunan elma sirkesi, boyun ağrısına da oldukça iyi gelmektedir. Bunun için yapılması gereken tek şey, temiz bir havlu üzerine bir miktar elma sirkesi dökmektir. Ardından da bu havluyu boynunuz da 1-2 saat bekletin. Boyun ağrısının ortadan kalkmasına dek bunu yapabilirsiniz.

Acı biber

aci biber
Acı biber

Bünyesinde kapsaisin adıyla bilinen bir madde yer alan acı biber yine boyun ağrısına iyi gelen bitkisel ürünlerdendir. Bu yöntemi uygulamak amacıyla ilk olarak iki yemek kaşığı kadar zeytinyağını bir cezvenin içinde kaynamaya bırakın. Daha sonra 1 tatlı kaşığı kadar toz acı biberi ilave ederek karıştırın ve oluşan karışımı ağrılı bölgeye sürün.

Lavanta yağı

lavanta yag
Lavanta yağı

Lavanta yağı yine boyun ağrısına faydası olan ürünlerden biridir. Boyun ve omuz bölümlerine lavanta yağı ile 10 dakika süresince hafif hareketler kullanarak masaj yapın. İsterseniz içerisine zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı da ilave edebilirsiniz.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply