Bronşit Neden Olur? Bronşite Ne İyi Gelir? Toplumda sık sık ortaya çıkan sağlık problemlerin arasında bulunan bronşit, akciğerlerde yer alan, bronşiol şeklinde tabir edilen küçük hava kesecikleri içinde oluşan enfeksiyondur. Söz konusu sağlık probleminin görülme olasılığı genelde yaşın ilerlemesi ile beraber mevsim değişimlerine göre de artış göstermektedir. Genellikle kış ve ilkbahar aylarında yoğun şekilde ortaya çıkmaktadır. Diğer taraftan haddinden çok sigara içmemeye veya mümkünse bırakmaya özen göstermek gerekir. Sigara alışkanlığı, bronşite neden olabilmektedir. Bununla birlikte bronşit bulaşıcı mı sorusu da oldukça merak edilmektedir. Zararlı maddeler, sigara ya da alkol sebebiyle oluşan kronik bronşit şeklinde tabir edilen bu rahatsızlığın bulaşıcı özelliği yoktur. Ancak akut şeklinde tabir edilen bronşitler arasında yer alan ve daha fazla enfeksiyon ve mikroplar nedeniyle görülen bu hastalık çeşidinin bulaşıcı özelliği vardır. Bronşit neden olur, bronşit tedavisi nedir ve bronşite ne iyi gelir gibi soruların cevaplarına gelin birlikte bakalım.

Bronşit Neden Olur?

Bronşit oluşumuna genelde virüsler, tipik anlamda nezle ve grip gibi hastalıklara sebep olan virüsler neden olur. 2 farklı bronşit tipi bulunur. Bu tipler içinde akut ve kronik bronşit yer alır. Akut bronşite, genelde virüs ve mikropların neden olduğu görülmektedir. Kronik bronşite ise genelde, sigara ve hava kirliliği gibi zehirli havanın ortaya çıkardığı etkiler sebep olmaktadır.

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşite maruz kalan insanlarda kuru öksürük, hapşırık ve göğüs ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Bronşit ilerlemesi halinde ciddi sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilir. Bu sebeple de önemsenmesi gerekir. Bronşite iyi gelen doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Gastrit Nedir?

-Zerdeçal, bünyesinde yer alan antiinflamatuar özelliği sebebiyle bronşite iyi gelen doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Bir miktar zerdeçalı, 1 bardak süte ilave ederek kaynatıp içerek bronşite karşı vücudunuza direnç kazandırabilirsiniz.

-Bronşit sebebiyle ortaya çıkan balgam sorununu çözmek amacıyla tuzlu su ile gargara yapıp rahatlayabilirsiniz. Söz konusu karışımı düzenli olarak uygularsanız boğaz enfeksiyonunu temizlemeye yardımcı olursunuz.

-Kuru ve nemsiz bir mekanda solunum sıkıntısı artış gösterir. Bu nedenle de doğal nemlendiricileri kullanarak bulunulan ortamın havasını temiz bir hale getirmek mümkün olacaktır. Düzenli olarak ortamın havalandırılması gerekir.

Bronşit Nasıl Geçer?

Bol miktarda sıvı içmek oldukça önemlidir. Balgamın oluştuğu durumlarda yutak yolunun açılmasını sağlayarak rahatlarsınız. Bununla birlikte de su içmek zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

-Sigara veya alkol gibi zararlı öğeleri hayatınızdan çıkarın. Özellikle sigara bronşitin daha kötüye giymesine sebep olan bir alışkanlıktır. Bu sebeple de sigarayı mutlaka bırakmanız gerekmektedir.

-Bol miktarda dinlenmek gerekir. Günün belli saatlerinde uyumak vücudun direncinin artmasına yardımcı olur.

-Bronşitin ortadan kalkmasına katkısı olan bitki çaylarını düzenli şekilde tüketin. Söz konusu bitki çayları arasında rezene, zencefil, nane, adaçayı, elma çayı, ıhlamur çayları yer almaktadır.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply