Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Teknolojik cihazların hızla geliştiği günümüzde yeni model cihazlar piyasaya bir bir sürülüyor. Durum böyle olunca insanların cihaz seçerken birtakım şeylere dikkat etmeleri gerekir. Özellikle yeni cihazlara eklenen yeni özellikler ile beraber donanım ve yazılım olarak yine aynı şekilde daha iyi ve daha fazla özelliklere sahip cihazların tercih edilmesi gerekiyor. Bilindiği üzere cihazın sahip olduğu donanım ve yazılım ne kadar iyi olursa cihaz o derece verimli çalışır. Eğer cihazın ana donanım parçaları ucuz malzemeden oluşursa bu bir süre sonra sıkıntı yaratır. Aynı şekilde yazılımın da sürekli olarak güncel kalması ve yeni özelliklerin eklenmesi cihazların müthiş bir performansta çalışması açısından kritik bir öneme sahiptir. Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken durumları sizler inim madde madde yazılım ve donanım olarak listeledik.

 

İşlemciler

Bilgisayarlar da sıkça duyduğumuz işlemciler telefonlarda da yer almaktadır. Cihazın işlemci markası ve hızı ne kadar iyi olursa o kadar verim alınır. Eğer işlemcinin markası ve sürümü düşük ise bir zaman sonra cihaz da donma ve kasma problemi oluşur. Qaualcomm ve Snap dragon Android cihazların genel olarak kullandığı işlemci markaları arasında yer almaktadır. Özellikle yüksek model cihazlar da 800 sayılı sürüm yer alırken orta performans cihazlarda bu rakam 600, düşük modellerde ise işlemcinin hızı 400 olarak belirlenmiştir. Yüksek performans bekleyenlerin mutlaka snap dragon 800 işlemcisine sahip cep telefonlarını almaları önerilir.

Numara Taşıma İşlemi Kaç Ayda Bir Yapılır? Ne Kadar Sürer?

 

Ram

Akıllı cihazların en önemli yapı taşlarından biri de Ram olmaktadır. Ram kapasitesi her cihazda farklılık gösterebilir. Şu anda üst model cihazlarda yer alan Ram boyutu 4 GB olarak belirlendi. Hatta kimi orta segment cihazlarda da Ram boyutu 4 GB civarında olmaya başladı. Performans açısından düzgün verim almak isteyenlerin 4 GB Ram boyutuna sahip cihazları alması son derece önemlidir.

 

Ekran

Akıllı cihazların en çok kullanıldığı yer hiç kuşku yok ki ekranıdır. Bütün işlemler ekranda yapılır. Dokunmatik sorunu yaşamamak adına ekranı hassas dokunma özelliğine sahip cihazları almak gerekir. Ayrıca ekranın görüntüsünün de HD kalitede olması ve çözünürlük olarak net olması da önemli bir husus olmaktadır.

 

Depolama Boyutu

Cihazın depolama alanı da önemlidir. Düşük kapasite depolama alanına sahip cihazlara pek fazla dosya yüklenemez. Özellikle son dönemde çıkarılan oyun, uygulama, video ve müziklerin kalitesi yükseldiği için depolama alanı sorunu yaşamamak adına yüksek depolama alanına sahip cihazların tercih edilmesi de önemlidir. Depolama alanında önemli olan diğer konu ise cihazın hafıza kartı uyumlu olması ve hafıza kartı için ayrılan kaldırma kapasitesi de cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken bir konu olmaktadır.

 

Batarya

Günümüzde artık neredeyse her işlem akıllı telefonlar ile yapılmaktadır. Bu sebeple her zaman için bataryanın yeterli miktarda dolu olması gerekir. Cihaz alırken batarya kapasitesi yüksek olan modellerin tercih edilmesi bizim açımızdan önemlidir. Sürekli sarj sıkıntısı çekmemek için kapasitesi yüksek bataryalı cihazlar seçilmelidir. Son dönemlerde çıkarılan cihazlarda pek batarya sorunu olmasa da yine de daha yüksek bir model seçilmesi avantaj sağlar.

Asus Modem Wireless Kopma Sorunu ve Çözümü

 

Kamera

Resim çekmeyi sevenlerin en çok dikkat ettiği konu kameradır. Cihazların kameraları ne kadar iyi olursa talepte o kadar fazla olur. Akıllı cihazlarda en çok bakılan donanımlar adasında kamera da bulunur. Çözünürlük ve renk kalitesi cihazların kameralarının kalitesini belirleyen unsurlar arasında yer alır. Ayrıca kameralarda gece modu kalitesi ve flaş gibi eklentiler de kameraya özellik kazandırır.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply