Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir: Çerkez Dili ve Edebiyatı, Kafkas ülkelerinin konuştuğu resmi dillerden bir tanesi olan Çerkez Dili ve Edebiyatında bulunan eserlere ilave olarak Kafkasya’ya ait olan kültür hakkında araştırmalar yapacak ve gelecek nesillerdeki meraklı insanlara aktaracak kişilerin yetişmesine imkan sağlayan bir programdır.

Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Çerkez Dili ve Edebiyatı, üniversitelerin Edebiyat Fakültesinde yer alan bir program olup, eğitim süresi 4 yıldır. Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü sadece sözel puanla öğrenci alan bir bölümdür ve 2019-2020 eğitim yılında YÖK verilerine göre Türkiye’de iki üniversitede bulunmaktadır.

Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Çerkez Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görecek olan öğrencilere verilen bazı dersler şu şekildedir:

-Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi,

-Türk Dili ve Edebiyatı,

-Çerkezce Dinleme ve Konuşma,

-Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı,

-Çerkezce Okuma ve Yazma,

-Yakın Dönem Çerkez Edebiyatı,

-Anlam Bilim,

-Çerkezce Yazılı Anlatım,

-Çerkez Edebiyatı,

-Biçim Bilim,

-Kafkasya Tarihi,

-Çerkezce Transkripsiyon,

-Çerkez Sanat Tarihi,

-Çerkez Kültür Tarihi,

-Edim Bilim,

-Bilimsel Metin Çevirisi,

-Çerkez Dili Lehçeleri

Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Çerkez Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim alan öğrencilerin söz konusu dilde yazılan eserleri, Kafkas kültürüne ait çalışmaları yaparak araştırmalar sonucunda elde edilen bilgileri ve hakimi olunan dil bilgisini gelecek nesillere aktarmak için görev yaparlar.

Antropoloji Bölümü Nedir?

Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Çerkez Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişilerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda görev almasının mümkün olduğu gibi turizm şirketleri, yayınevleri, televizyon kanalları ve eğitim kurumlarında da görev almaları mümkündür. Bahsi geçen bölümden mezun olan öğrencilerin kamu kurumlarında görev alabilmesi adına Kamu Personeli Seçme Sınavından alacağı puanla birlikte gereken şartları taşıması halinde ilgili kurumlarda görev alabilirler.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply