Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir: Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü, doğal kaynakların kullanılmasıyla ortaya çıkarılan metalürji, seramik, demir-çelik, çimento, yapı malzemeleri, cam, deterjan, boya ve enerji üretimi gibi endüstri türlerinden kullanılmak üzere bahsi geçen maddelerin çalışmaların yapılması adına hazır hale duruma getirilmesini amaç edinen bir bölümdür.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü, 4 yıllık bir lisans programı olup, Maden Fakültesinde yer alan bir bölümdür. Sadece sayısal puan türünden öğrenciler bu bölümü tercih edebilir.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümünde öğrenim alacak olan öğrencilerin bu bölümde göreceği bazı dersler şu şekildedir’

Cevher Hazırlama Mühendisliği

Parça Mekaniği

Maden Üretim Teknolojisi

Yüzey ve Kolloid Kimyası

Zenginleştirme Öncesi Hazırlama İşlemleri

Süreç Mineralojisi

Cevher hazırlama Tesis Otomasyonu

Fiziksel Zenginleştirme Yöntemleri

Kömür Hazırlama

Flotasyon ve Flokülasyon

Bilgisayar Uygulamaları ve Mineral Süreçleri

Metalürji

Kömür Teknolojisi

Cevher Hazırlamada Süreç Tasarımı

Cevher Hazırlamada Tesis Yönetimi ve Ekonomisi

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümünden mezun olmaya hak kazanan öğrencilerin, doğal kaynakların kullanılması sonucunda ortaya çıkarılan madeni kaynakların, birçok çalışmada kullanılması amacıyla hazır duruma getirilmesinde görev alırlar.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü mezunlarının birçok alanda görev alma imkanı vardır. Söz konusu bölümden mezun olan kişilerin maden ve enerji kaynaklarının üzerinde yapılan araştırmalarda sorumluluk alan pek çok kurum ve kuruluşta görev almaları mümkündür. Bu kurum ve kuruluşlar arasında demir-çelik tesisleri, cevher zenginleştirme fabrikaları, termik enerji santralleri, kırma ve öğütme sistemleri, temiz katı yakıt üretimi tesisleri, cam ve seramik üretim fabrikaları yer almaktadır. Bunun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilmek adına söz konusu bölümden mezun olanların Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli düzeyde puan alması gerekmektedir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özet

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply