Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir: Çevre Mühendisliği Bölümü, canlı organizmaların sağlığını korunması, geliştirilmesi ve çevrenin kalite düzeyini yükseltecek çözümlerin üretilmesini amaçlayan bir mühendislik programıdır. Çevre Mühendisliğinin alanında kimya, biyoloji, hidrolik, ekoloji, jeoloji, hidroloji, mikrobiyoloji ve matematik gibi geniş bilimsel konular yer alır.

Çevre Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Çevre Mühendisliği, 4 yıllık bir lisans programıdır ve sadece sayısal puan türüyle öğrenci kabul eder. Ayrıca Mühendislik Fakültesinin bünyesinde eğitim veren bir bölümdür.

Çevre Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Çevre Mühendisliği Bölümünde eğitim görmek isteyen öğrencilerin karşılarına çıkacak olan bazı dersler şu şekildedir:

Genel Kimya

Fizik

İstatistik ve Olasılık

Çevre Mühendisliğine Giriş

Çevre Kimyası

Çevre Mikrobiyolojisi

Çevre Ekolojisi

Statik ve Mukavemet

Akışkanlar Mekaniği

Termodinamik

Kimyasal Prosesler

Çevre Mühendisliği için Hidroloji

Katı Atık Yönetimi

Çevre Modellemesi Esasları

Su Arıtma Tesisi Tasarımı

Çevre Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun olan kişilere çevre mühendisi unvanı verilmektedir. Çevre mühendisleri, dünya genelinde hayatını devam ettiren canlıların yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla yapılan çalışmalarda aktif olarak görev alırlar.

Çevre Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun olan çevre mühendisleri, neredeyse bütün bakanlıklarda görev alabilirler. Bu kurumlar arasında Türkiye İstatistik Kurumu, Devlet Planlama Teşkilatı, İller Bankası ve üniversiteler yer almaktadır. Bahsi geçen bu kurumlarda görev alabilmek amacıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli düzeyde puan almak gerekmektedir.

İşletme Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply