Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir: Çocuk Gelişimi Bölümü, insanların doğumundan reşit olana kadar olan zaman zarfında ortaya çıkan psikolojik, biyolojik ve duygusal evrimi konu edinen bir programdır.

Çocuk Gelişimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Çocuk Gelişimi Bölümü, 2 yıllık önlisans ve 4 yıllık lisans bölümü şeklinde üniversitelerde yer almaktadır. İki seçeneğin de göz önünde bulundurulduğu zaman önlisans bölümü lisans bölümüne göre daha fazla tercih edilmektedir. Çocuk Gelişimi Bölümü, yalnızca sayısal puan türünden öğrenci kabul etmektedir ve bu bölümden mezun olmak isteyen öğrencilerin 8 dönem boyunca göreceği derslerden başarılı olması gerekmektedir.

Çocuk Gelişimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Çocuk Gelişimi Bölümünü tercih eden öğrencilerin bu bölüm bazında göreceği bazı dersler şu şekildedir:

-Sosyoloji

-Psikoloji

-Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

-Bebeklik Döneminde Gelişim ve Eğitimi

-Erken Çocukluk Dönemi Gelişimi ve Eğitimi

-Okul Öncesi Eğitim ve Bakım

-Rapor Okuma ve Yazma

-Anne ve Çocuk Beslenmesi

-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

-Çocuk ve Drama

-Aile ve Yaşam Dinamikleri

-Çocuk Teknoloji ve Medya

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Çocuk Gelişimi Bölümünden mezun olmayı başaran öğrencilere çocuk gelişim uzmanları adı verilir. Çocuk gelişim uzmanları da bebeklikten ergenlik dönemine dek gelişim aşamasında olan çocukların gelişimlerine dair incelemeler yapar. Bununla birlikte maruz kaldıkları bir problem varsa bunu tespit ederek onların ihtiyaç duyduklarına göre gelişimlerinde yardımcı olurlar.

Ebelik Bölümü Nedir?

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Çocuk Gelişimi Bölümünden mezun olan çocuk gelişim uzmanları, eğitim kurumları, hastaneler ve sosyal hizmet kurumları gibi yerlerde görev alabilirler. Bahsi geçen iş imkanlarının dışında kişisel anlamda özel kreşler açma imkanları da vardır ve çocuk bakımında ailelere destek verebilirler. Diğer taraftan bu bölümden mezun olan kişilerin kamu kurumlarında yer alabilmesi adına Kamu Personeli Seçme Sınavından yeteri kadar puan almaları gerekmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply