Çocuklarda Öksürük Neden Olur, Çocuklarda öksürük, birçok sebepten dolayı meydana gelebilir. Bunlar arasında grip, nezle ve boğaz enfeksiyonları almaktadır. Öksürük yalnızca bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkmayabilir ve vücudun kendisini mikroplara karşı korumak amacıyla kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük tedavisine geçmeden öncesinde, öksürüğe sebep olan durumların net bir şekilde tespiti yapılmalıdır. Bunun yanı sıra çocuklarda görülen öksürüğe sebep olan bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıklar bronşit, astım, solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Söz konusu hastalıkların görülmesi çocuklarda acıya sebep olan öksürükleri beraberinde getirir. Ayrıca virüs ve bakterilerden dolayı da vücudun verdiği tepki sebebiyle de öksürük görülebilir. Çoğu öksürüklerin sebebi ciddi değildir ve evde bazı doğal yöntemler sonucunda ortadan kaldırılabilir. Ancak doğal yöntemlerden sonra da devam eden öksürükler görülürse, mutlaka bir doktora başvurmak son derece önemlidir.

 Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Tedaviye geçmeden önce öksürüğe sebebiyet veren durum tespit edilmelidir. Bununla birlikte çocukların yanında hiçbir şekilde sigara içilmemelidir. Bununla birlikte öksürük varsa gece uyumadan önce çocuğunuza ılık limonlu bal, ıhlamur vererek boğazlarını rahatlatmak en mantıklı yöntemdir. Öksürük azalmaya başlayınca çocukların rahat bir uyku uyuması mümkün hale gelecektir. Bol sıvı içirerek boğazdaki enfeksiyonların daha rahat atılması sağlanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, çocuklara verilen suyun ılık olmasıdır.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Pekmezli Doğal Şifa Kaynağı

pekmez
pekmez

Pekmez, çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal ürünlerin başında gelmektedir. Bunun için 1 tatlı kaşığı tereyağı, 1 tatlı kaşığı limonu ve 1 çay bardağı pekmezi kullanmak gerekir. Tereyağ ve pekmezi bir cezve içinde karıştırın. Ocağa bırakın ve tereyağın erimesini bekledikten sonra, kaynamadan ocaktan alın. Limonu da ilave edin ve biraz soğumasını bekleyin. Daha sonra çocuğunuza afiyetle içirin.

Atom Çayı Nedir?

Zencefil ve Bal Karışımı

zencefilin
zencefil

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan bu karışım, çocukların hastalıklara karşı  korunmasını sağlar. Boğazı yumuşatır ve öksürüğe iyi gelir.

Karabiber Çayı

Karabiber
Karabiber

1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı kadar karabiberi ilave edin ve 5-10 dakika süresince demlenmesi bekleyin. Daha sonra bal ilave evin ve çocuğunuza içirin. Balgamı önlemesi sebebiyle öksürüğe iyi gelecektir.

Badem ve Portakal Suyu Karışımı

Badem
Badem

1 bardak portakal suyuna 2 ile 3 adet badem ekleyin ve çocuğunuza içirin. Öksürüğe iyi gelen bir karışımdır.

Ihlamur Çayı

ihlamurun cayi
Ihlamur Çayı

Kış mevsiminde son derece fazla tüketilen çaylar arasında yer alan ıhlamur, antioksidan özelliğine sahiptir ve bu sayede de vücudu toksinlerden arındırır. Çocuklar için öksürüğe iyi gelen doğal bir üründür.

Zencefil Çayı Bir bardak suya 1 sarımsak boyutundaki soyulan zencefil ilave ederek 10 dakika boyunca kaynatın. İsteğe göre bir kaşık balda ilave edebilirsiniz. Öksürüğe oldukça iyi gelmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply