Coğrafya Bölümü Nedir, Coğrafya Bölümü, insan ve çevrelerinin arasında yer ve ilişkilerin incelemesini yapan bir bölümdür. Coğrafya, dünya, gezegenler, topraklar ve benzeri şekilde doğada var olan şeylerin incelenmesine imkan sağlayan bir bilim dalı şeklinde de tabir edilebilir. Bunun yanı sıra, insan kültürü ile doğal çevrenin nasıl etkileşime girdiği ve bu yerlerin insanlar üzerinde ne tarz bir etki meydana getirebileceğine dair incelemeler coğrafyanın alanına girer. Coğrafya, bir şeyler tespit edildiğinde, tespit edilen yer de, neden bulundukları hakkında ve zaman içinde meydana gelen değişime odaklanır.

Coğrafya Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Cografya Bolumu Egitim Suresi Kac Yildir
Coğrafya Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Coğrafya, 4 yıllık bir lisans eğitimi sonucunda mezun olunan ve sözel puan türünden öğrenci alan bir programdır. Coğrafya programında dünyanın fiziki, beşeri ve iktisadi şekildeki durumunun incelenmesini sağlayan iki farklı anabilim dalı vardır. Bu anabilim dalları, ülkelerin fiziksel yapılarını ve bu yapılar göz önüne alınarak o kara parçasında hayatına devam eden insanların gelenek ve alışkanlıklarını konu almaktadır.

Coğrafya Bölümü Dersleri Nelerdir?

Cografya Bolumu Dersleri Nelerdir
Coğrafya Bölümü Dersleri Nelerdir?

Coğrafya bölümünde eğitim alacak öğrencilerin göreceği derslerden bazıları şu şekildedir:

-Beşeri Coğrafya

-Meteoroloji ve Klimatoloji

-Kartografya

-Coğrafyada Teknolojik Donanımlar

-Harita Okuma Yöntemleri

-Yerleşme, Tarım, Nüfus Coğrafyası

-Jeomorfoloji

-Bölgesel Coğrafya İlkeleri

-Coğrafi Veri Analizleri

-Bölgeler Coğrafyası

-Kıtalar Coğrafyası

-Arazi Kullanımı ve Planlaması

-Dünya Ekonomik Coğrafyası

Coğrafya Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Cografya Bolumu Mezunu Ne Is Yapar
Coğrafya Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Coğrafya mezunları, Dünya’nın fiziksel özelliklerini ve bu özelliklere yayılan insan topluluklarını inceler.

Havacılık Yönetimi Bölümü Nedir?

Coğrafya Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Cografya Bolumu Mezunu Is Olanaklari Nelerdir
Coğrafya Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Coğrafya bölümünde eğitim alan öğrenciler, eğitimleri sırasında aldıkları eğitim dahilinde, formasyon almaları halinde sosyal bilgiler ve coğrafya gibi alanlarda öğretmenlik yapma hakkına sahip olurlar. Bunun yanı sıra akademik hayatlarına devam etme şansları da vardır. Bununla birlikte devlet kurumlarında görev almak amacıyla adayların Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli düzeyde puan alması gerekmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply