Corona Virüsünün Belirtileri

Her insanın en önemli korkusu corona virüs haline geldi. Boğazı ağrıyan, grip kapan, öksüren, hapşıran hemen herkes korno virüs kapma ihtimali nedeniyle endişe duymaya başladı. Elbette endişemizi diri tutarak, yetkili makamların mücadelesine destek vermemiz önem taşıyor. Ancak her belirtinin corona virüs sebebi ile düşünmeden, corono virüsün belirtileri noktasında bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

Normal zamanlarda bir boğaz ağrısına, öksürüğe bu kadar dikkat kesiliyoruz. Ama dünyayı etkisine alan corona virüs korkusu, endişelerimizin o yöne kaymasına sebep oluyor. Solunum yolu enfeksiyonlarını yaşamakta olduğumuz bu mevsimde sık olarak görebiliriz. Corona virüs yada diğer adı ile COVID-19 enfeksiyonu, bir solunum yolu enfeksiyonu. Damlacık yoluyla bulaşan virüs, bu özelliği ile tespitte başka verileri de zorunlu kılıyor.

Crono Virüsün Belirleyici Belirtileri

  • Nezle, grip, mevsimsel bir alerji gibi karşımıza gelebiliyor. Burun ve boğaz mukozasından vücudumuza giren virüsün bu etkilerini yaşanan mevsimsel sorunlardan ayırmak bu nedenle zor oluyor. Ancak bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasıyla, burun akıntısı fazlaca görülürken ateş yada çok yoğun yaşanan bir halsizlik olmaz.Bu ayırt edici bir özellik olarak görülebilir.Yüksek ateş, en büyük belirleyici olurken, zor olan da influenza ile COVID-19’u ayırt etmek oluyor.
  • Diğer en önemli belirleyici ise corona virüsünün solunum sıkıntısına neden olması olarak gösteriliyor. Corona virüsü enfeksiyonunda ateş bulgu olarak yüzde 80 oranında yüksek ateşe rastlanıyor. Bunu peşinden görülen kuru öksürük geliyor. Solunum yolu sıkıntıları da, özellikle de nefes darlığı dikkate alınması gereken bir diğer noktadır.
  • Diğer bulgular ise; ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, kas ağrısı gibi şikayetler sayılabiliyor.
  • En önemli nokta; COVID-19’u özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarından ayırt etmek gerektiğidir.
Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Bu noktaları öne çıkarıyor olsa bile, basit bir boğaz ağrısında ya da basit bir nezlede hemen hastaneye corona virüs nedeniyle müracaat etmeden kişisel tedbirler alarak durumunuzu izlemenizde yarar vardır. Unutmamanız gereken şey, moralinizi de yüksek tutmanız gerektiğidir. Ama kuru öksürüğe bağlı olarak bir nefes darlığı yaşıyorsanız, ayrıca 37-38 dereceyi aşan yüksek ateşinizi düşürmekte başarılı olamıyorsanız bir sağlık kurumuna başvurmanız şarttır. Ayrıca sosyal medya yada bazı kaynaklardan duyabileceğiniz farklı çözüm yollarına başvurmamalısınız.

 

 

Share.

Leave A Reply