Cuma Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekattır, Öncelikle cuma namazına durmadan önce abdest alınır. Abdest alındıktan sonra camiye girip cemaatle beraber ezanın okunması beklenir. Ezanın okunmasının ardından cemaat namaza durmak için safları sıkılaştırır.

Cuma namazı nasıl kılınır diye merak edenler için sorunun cevabını veriyoruz.


-Cuma namazı, ilk olarak dört rekat ilk sünnet, iki rekat farz ve dört rekat son sünnet olacak şekilde on rekat şeklinde kılınır.
-Camide öğle namazının vaktinin geldiği zamanda cemaatle birlikte kılınmaktadır.
-İlk olarak “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya şeklinde niyet edilir ve Uydum hazır olan imama.” diye niyeti bitiririz. Ardından ise “Allahu Ekber” deyip Tekbir getirdikten sonra ve namaza başlar.
-Tekbirin ardından eller bağlanır ve sessiz bir şekilde Sübhaneke okunur. Sübhaneke’yi okuduktan sonra bir şey demeden ve imam dinlenmeye başlanır.
-İmamın süreleri bitirmesinin ardından “Allahu Ekber” deyip rükuya gidilir. Rüku’da 3 defa “Sübhane Rabbiye’l-Azim” denir ve doğrulur. Doğurulduğunda “Semi Allahu li-men hamideh”, tam olarak doğrulunca da “Rabbena leke’l hamd” denir.
-Ardından “Allahu Ekber” deyip secdeye gidilir. Secdeye gidildiğinde 3 defa “Sübhane rabbiyel-a ‘ala” denir. “Allahu Ekber” dedikten sonra dizlerin üstünde oturulur. Yeniden “Allahu Ekber” deyip yine secdeye gidilir ve 3 defa “Sübhane rabbiyel-a ‘la” denir.
-“Allahu Ekber” dedikten sonra secdeden ayağa kalkılır ve ikinci rekata geçilir. Ayağa kalkılır, ardından eller tekrar bağlanır. Herhangi bir şey okumadan imam dinlenir.
-İmamın sureleri bitirmesinin ardından “Allahu Ekber” denir ve rükûya gidilir. Rüku’da 3 defa “Sübhane Rabbiye’l-Azim” denir ve doğurulur. Doğurulduğu esnada “Semi Allahu li-men hamideh”, dedikten sonra tam olarak doğurulunca da “Rabbena leke’l hamd” denir.
-Ardından “Allahu Ekber” deyip secdeye gidilir. Secdede 3 defa “Sübhane rabbiyel-a ‘ala” denir. “Allahu Ekber” dedikten sona dizlerin üstüne oturulur. Yeniden “Allahu Ekber” denir ve tekrar secdeye gidilir. Daha sonra 3 defa “Sübhane rabbiyel-a ‘la” denir.
-Secdeden kalkılırken “Allahu Ekber” denir ve Tahiyyata oturulur. Ardından Ettehiyyatü, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur. Duaların okunmasının ardından imamla beraber ilk olarak yüz sağa çevrilir “Es selamu aleyküm ve rahmet’ullah” denir selam verilir. Yine aynı biçimde yüz sola çevrilerek selam verilir ve Cuma namazının farzı sona erer.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply