Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir, Dünya genelinde en fazla karşımıza çıkan kansızlık çeşidi olan demir eksikliği, kadınlarda %35, erkeklerde ise %20 oranında görülen önemli bir sağlık sorunudur. Hamile kadınlar ise %50 oranında bu sağlık sorununa maruz kalmaktadır. Demir eksikliği, vücut için gerekli olan demirin farklı sebeplerle alınamaması olayına verilen addır. Demir, vücut açısından oldukça önemli bir göreve sahiptir. Alyuvar olarak bilinen kan hücrelerine, kırmızı rengini kazandıran hemoglobin demir içerir ve alyuvarlar oksijeni akciğerden alarak başka dokulara ulaştırır. Kanda bulunan demir miktarı yeteri kadar olmadığı durumlarda alyuvar üretiminde düşme oluşur ve bunun sonucunda da hücre, doku ve organlara taşınan oksijen oranında düşme görülür. Demir eksikliği ile birlikte demir eksikliği anemisi adı verilen kansızlık oluşur. Demir, hücrelerde ve enzimlerde yer alan enerji santrallerinin bir parçasıdır. Bu yönden de vücut adına büyük bir öneme sahiptir.

Demir Eksikliği Neden Olur? 

Demir, vücudun üretemediği, bu sebeple de diyetle yeteri kadar alınması gereken bir mineral türüdür. Demir eksikliği, genelde vücutta artan demir ihtiyacı, yetersiz demir alımı veya vücudun demir kaybetmesiyle görülür. Demir eksikliğine sebep olan en önemli neden demir bulunan gıdaların yeteri kadar alınmamasıdır. Hamilelik ve adet gibi zamanlarda ise vücutta demir ihtiyacı artar.

Vücudun demir ihtiyacının artması sonucunda meydana gelen demir eksikliğinin sebepleri şu şekildedir:

Exoderıl Krem Nedir?

-Hamilelik

-Emzirme dönemi

-Sıklıkla hamile kalınması

-Ergenlik

Vücutta demir kaybına sebep olan durumlar şu şekildedir:

-Adet kanamalarının şiddetli görülmesi

-Midede ülser, basur ve kaza gibi sebeplerin haddinden fazla kan kaybına sebep olması ortaya çıkması

Demir eksikliğine sebep olan diğer nedenler şu şekildedir:

-Mide asit salgısının yetersiz kalması

-Mide veya onikiparmak bağırsağında ülser oluşması

-Mide veya ince bağırsağın bir bölümünün operasyon ile alınması

-Vücuda alınan demirin, çölyak gibi rahatsızlıklar sebebiyle bağırsaklarda yeteri kadar emilimin olmaması

-Çay, kahve ve kola gibi kafein içeren içeceklerin yemeklerle beraber tüketilmesi sonucunda demir emilimini önemli miktarda önlemesi

-Kalıtsal demir eksikliği

-Emilimin olumsuz etkilenmesine sebep olan ilaçların kullanımı

Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliğinin erken teşhis edilmesi oldukça zor olmaktadır. Vücut uzun süre demir eksikliğini kompanse edip kansızlık belirtilerinin görünmesine engel olur. Fakat bu noktada da bir takım erken belirtiler ortaya çıkar. Bu erken belirtiler şu şekildedir:

-Dökülen saç ve kırılgan tırnaklar

-Ciltte kuruluk hissi

-Ağız köşelerinde çatlak oluşumu

-Dilde yanma hissi

-Ağız mukozasında hassasiyet

-Yorgunluk

-Konsantrasyon sorunları

-İlgisizlik sorunu

-Fiziksel aktivitelerde nefes almada güçlük

-Baş dönmesi ve göz kararması

-Baş ağrıları

-Depresyon

-Uyku problemi

-Aşırı üşüme

-Cilt renginde soluk bir görünüm

-Dilin şişmesi

-Kulakta çınlama

-El ve ayaklarda karıncalanma hissi

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Ispanak

ispanak
ıspanak

Ispanak demir eksikliğine karşı tercih edilen en yararlı besinlerden biridir. Şayet demir eksikliğine maruz kaldıysanız demir yönünden oldukça zengin olan ıspanağı tüketerek kısa zamanda sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Kulak Tıkanıklığı Nedir?

Portakal

portakal
portakal

Portakal, büyük oranda C vitamini bulunduran meyvelerden biridir. Sıklıkla portakal tüketmek demir eksikliğine iyi gelmektedir. Bununla birlikte portakal bağırsaklardaki emilim kapasitesini de artırır.

Pekmez

pekmez
pekmez

Pekmez, yine demir eksikliğine iyi gelen ürünlerden biridir. Demir eksikliği teşhisi konulduğunda pekmez tüketmek sağlığınıza kavuşmanızda büyük bir katkı sağlayacaktır. Pekmez, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir ve daha güçlü hissetmenize yardımcı olur. Üzüm ve keçiboynuzu pekmezi tüketmek demir eksikliğine büyük bir fayda sağlar. Diğer taraftan pekmez, uzmanların yeterli miktarda tüketilmesini tavsiye ettiği ürünlerdendir.

Et Ürünleri

et
et

Sürekli olarak demir eksikliğine maruz kalanların et ürünleri tüketmesi büyük önem arz etmektedir. Et ürünleri, demir bulunduran besinlerin en başında gelmektedir. Bununla birlikte et ürünlerinde bol miktarda proteinde vardır. Tavuk ve pirzola gibi et ürünleri yeteri miktarda yenildiği zaman demir eksikliği sorunu kısa sürede tedavi olacaktır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply