Demir Eksikliği Nedir, Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu demir yeterli miktarda olmazsa demir eksikliği meydana gelir. Demir eksikliğine sebep olan birçok neden vardır. Demir, vücudumuz açısından son derece önemlidir. Demirin vücudumuz için birçok görevi vardır. 

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

-Ciltte kuruluk hissi

-Yorgunluk Hissi

-Konsantrasyon problemi

-Ağız yaraları

-Saçta dökülmeler

-El ve ayaklarda karıncalanma hissi

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir eksikliğine iyi gelen bazı doğal yöntemler vardır. Ancak ilk olarak uzman bir doktora görünmek daha faydalı olur. Bundan dolayı evde doğal ürünleri tüketerek demir eksikliğini tedavi etmek mümkündür. İlerleyen demir eksikliği görüldüğünde ve ciddi belirtiler ortaya çıktığında acilen uzman bir doktora gitmek tavsiye edilir. Demir eksikliğine iyi gelen doğal yöntemlere gelin beraber göz atalım.

Pekmez

pekmez 1
Demir Eksikliği Nedir? 7

Pekmez, demir eksikliğine karşı son derece iyi gelmektedir. Bununla birlikte sağlık açısından da birçok soruna birebirdir. Pekmez, demir açısından oldukça zengindir. Bu sebeple de sabahları tüketilirse demir eksikliğini tedavi edebilmektedir.

Yeşillik

yesillik
yeşillik

Bol miktarda yeşillik yiyerek demir eksikliğini ortadan kaldırmak mümkündür. Demir açısından son derece zengin olmasından dolayı da bol bol yeşillik tüketmek gerekir. Özellikle de et ile birlikte tüketildiğinde daha faydalı olacaktır.

Kuru Meyve

kuru meyve
kuru meyve

Bazı araştırmalara göre, demir eksikliğine karşı kuru meyvelerin iyi geldiği ortaya konmuştur. Günlük olarak kuru meyve tüketmek, demir eksikliğini kısa sürede ortadan kaldırabilir. Kuru meyveler arasında en fazla demir eksikliğine iyi gelen meyve kuru üzümdür. Kuru üzüm tüketerek demir eksikliğini gidermek mümkündür.

Kolesterol Nedir?

Ispanak

ispanak 1
ıspanak

Ispanak, demir yönünden yine zengin içeriği olan besinler arasında yer alır. Demir eksikliğine maruz kalan kişilerin öncelikle ıspanak tüketmesi tavsiye edilir. Ispanak tüketmek, demir eksikliğine büyük fayda sağlar. Ispanak, kısa zamanda demir eksikliği probleminin ortadan kalkmasına destek olur.

Yumurta

yumurta
yumurta

Yumurta, çoğu kez çocuklarda meydana gelen demir eksikliğine iyi gelmektedir. Yumurtanın son derece faydalı bir ürün olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bünyesinde yer alan mineral ve vitaminler sebebiyle oldukça yararlı bir besindir. Düzenli olarak yumurta tüketmek, demir eksikliğine iyi gelmektedir.

Et ve Et ürünleri

et 1
et

Et ve et ürünleri de demir eksikliğine iyi gelen besinler arasındadır. Et ve et ürünleri, yüksek oranda protein barındırır. Bunun yanı sıra yüksek miktarda demir bulunmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Kolesterol hastası olanların söz konusu ürünleri dikkatli bir şekilde tüketmesi tavsiye edilir.

Demir Eksikliği Sebepleri nelerdir?

Demir eksikliğine sebep olan birçok etken vardır. Bu sebeplerin tespit edilmesi amacıyla uzman bir doktora gitmek gerekir. Demir eksikliğine sebep olan etkenler şu şekildedir:

-Kadınların sık sık doğum yapması demir eksikliğine neden olabilmektedir.

-Büyüme döneminde olan kişilerin vücutları oldukça fazla demir harcamaktadır. Bu sebeple de büyüme döneminde olan çocukların demir eksikliğine maruz kalması muhtemeldir.

-Bünyesinde demir bulunan besinleri az miktarda tüketmek yine demir eksikliğinin sebepleri arasındadır.

Evde Öksürüğe İyi Gelecek Bitkisel Çözümler - Öksürüğe Ne iyi Gelir?

-Emzirme zamanında anneler fazla demir harcar ve demir eksikliğine maruz kalırlar.

-Ergenlik dönemine giren çocukların demir eksikliğine maruz kalması olasıdır. 

-Düzensiz şekilde beslenmek ve fazla abur cubur tüketmek yine demir eksikliğinin sebeplerindendir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply