Deri Mühendisliği Bölümü Nedir: Deri Mühendisliği Bölümü, hayvansal ürünlerden bir tanesi olan derinin kurallar nezdinde uygun olarak işlenmesi ve talep görülen sektörlere transfer edilmesi anlamında mevcut süreci mühendislik esasları dikkate alınarak yapabilecek uzman personellerin yetiştirilmesini hedefleyen bir programdır.

Deri Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Deri Mühendisliği Bölümü, 4 yıllık bir lisans programı olup Mühendislik Fakültesinin bünyesinde yer almaktadır. Bahsi geçen bölümde eğitim almak isteyen öğrencilerin, sadece sayısal puan türünden yeterli puanı aldıktan sonra tercih yapma hakları bulunmaktadır.

Deri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Deri Mühendisliği Bölümünde eğitim hayatına devam etmeyi düşünen öğrenciler, bölüme dair bütün bilgileri 8 dönem boyunca karşılarına çıkacak olan derslerden öğrenirler. Öğrencilerin söz konusu bölümde bütün detayları öğrenmelerini sağlayacak olan bazı dersler şu şekildedir:

Matematik

Kimya

Fizik

Deri Kimyası

Mamül Deri Tipleri

Deri Yardımcı Maddeleri

Polimer Kimyası

Tabaklama Maddeleri

Deri Makineleri

Deri Biyoteknolojisi

Deri Boyaları ve Boyama Teknikleri

Kürk Teknolojisi

Deri Konfeksiyonu

Deri Bitim Teknikleri,

İşletme Yönetimi

Deri Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Deri Mühendisliği Bölümünden mezun olan bireylere deri mühendisi unvanı verilmektedir. Deri mühendisleri ise, endüstriyel alanda gereksinim duyulan derinin doğru ve kurallara uygun olarak işlenip, kullanıma uygun duruma getirilmesini sağlama da görev alırlar.

Deri Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Deri Mühendisliği Bölümünde aldığı eğitim boyunca gördüğü derslerin tümünden başarılı olan kişiler için iş imkanları son derece fazladır. Bahsi geçen bölümden mezun olan deri mühendisleri, deri fabrikaları, tabakhaneler, moda sektörü, deri konfeksiyon şirketleri, ayakkabı tasarımı ve üretimi yapan tesisler, kimyasal madde üretimi yapan fabrikalar ve suni deri üretim tesisleri gibi yerlerde görev alabilirler. Bunların yanı sıra mobilya ve farklı taşıt üretimi yapan şirketlerde de koltuk ve iç tasarım alanlarında iş imkanı bulabilirler. Bahsi geçen bölümden mezun olan kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında görev almaları amacıyla, Kamu Personeli Seçme Sınavından yeteri kadar puan almak gerekmektedir. Diğer taraftan söz konusu bölümden mezun olanların, yüksek eğitimlerine devam edip, başarılı olduktan sonra akademisyen olma imkanları da vardır.

İletişim ve Tasarım Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply