Derin Anlamlı Uzun Yazılar

Bazen birilerine derin anlamlı uzun yazılar yollamak istiyorum ve internet üzerinden aratıp bazen saatlerce vakit harcıyorum. Özellikle Güzel sözler bulabilmek adına uğraşıyorum, bugün siz değerli okurlarımız için en azından benim gibi derin anlamlı mesajları çok aramadan bulup paylaşmak isteyenler için derlediğim güzel sözleri paylaşıyorum.

‘Neyin var?’ diye sorduklarında neyden başlayacagımı bilmiyorum, o yüzden ‘hicbir şey’ demek daha kolayıma geliyor. Koskoca sancıyı bir hicbir şeye sıgdırıyorum.

Bir kac gün önce 11 yaşındaki yigenim yanıma gelip “Dayı aşık oldugunu nasıl anlarsın?” diye sordu. Telefonumu elime alıp, nasıl anlatırım diye düşünerek resmine bakmaya başladım. Bir kac saniye sonra, yigenim omzuma dokundu ve; “Dayı, ben anladım, sagol” deyip gitti. Keşke sende anlasan.

 

kizginlik gurultuludur

Kızgınlık gürültülüdür, kırgınlık sessiz.

O kadar cok vurup düşürmek istemişler ki seni, yumruklarını hep sıkar olmuşsun. Bırak artık yumruklarını sıkmayı. Gel, avuclarını öpecegim. O güzel ellerini, sevecegim.

Sürekli haklı oldugunu düşünen insanlara tahammül seviyem yok. Haklılık, nankörlügü beraberinde getiriyor. Nankörlük, bencilligi doguruyor. Yani demem o ki, haklı olun. Ama her zaman haklıyım diye iddianız olmasın. Haksız olmak sizi kücük düşürmez bazı şeyleri ögretir, ögrenin.

Baktım çözülecek gibi değildi, bir düğüm de ben attım. Elif Şafak

Özlemek, ne derin bir duygu böyle. Özlemek ne uzun bir mesafe.

Kimseyi zorla sevdiremezsin. Sevmiyorsa ve görmüyorsa içindeki ateşi tek bir şey söyleyebilirsin.

Sıfırdan başlamak dediklerini anlamam oldukca uzun sürdü. Sıfır derken dibi mi kastettiler ? Ya da yeniden başlamaktan bahsettikleri yeni bir sayfa mı acmak ? Şimdi sen geldin ya ben komple hayatımı degiştiriyorum.

İnsanların seni en cok sevdigi zaman onların işine en cok yaradıgın zamandır.

Günler gecsin sen gecme. mevsimler degişsin sen degişme. onlar gitsin sen kal. herkes yara acsın sen sar,acma. sen benimle kal. hep.

Biz eski zaman cocuklarıyız… Varlıgı da, yoklugu da biliriz, Cefayı sonuna kadar ceker, Vefayı fazlasıyla öderiz.. Büyük şeylerde gözümüz olmaz, Kücücük mutlulukları yegleriz… Nerden geldigimizi unutmaz, Geldigimiz yeri hazmederiz.. Yüregimizle yaşar, Sevdiklerimizi dünya malına degişmeyiz… Büyürken, kücülmeyi biliriz biz… Düşerken dik durmayı, Yeri geldiginde susmayı, Özümüzü korumayı, Biliriz biz…

Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun dedi, öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu o an. Bozmadım. Özdemir Asaf

İnsanlarla münasebetin ateşle münasebetin gibi olsun. cok uzaklaşma donarsın cok yaklaşma yanarsın.

Biraz daha güzel olmayı denemeli insan. Biraz daha nazik olmayı, kırılmamayı degil de, kırmamayı ögrenmeli. Sevilmekten öte, güzel sevmeyi bilmeli. İncelikler yapmalı, hoş görmeye calışmalı. Güzel olduguna inandıgında, o vakit güzellikler gelecektir. Sabır da bir duadır.

bir dugumde ben attim

İyi insan mutluluk, kötü insan tecrübe, yanlış insan ders, mükemmel insan iz bırakır.

Zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür. Çin Atasözü

Hani yarınlar güzel olacaktı, bak bugün oldu ama hala bir değişiklik yok.

Övgü; iyi adamı daha iyi, kötü adamı daha kötü yapar. Thomas Fuller

Sürekli eksik olan, bir süre sonra gerekli de olmuyor.

Sesi değil sözü yükselt; çiçekleri büyüten gök gürültüleri değil yağmurlardır.

Birini sevmeye koyulmak başlı başına bir iş, bir girişimdir. Güc ister, yürek ister, körlük ister… Hatta başlangıcta öyle bir an vardır ki, ucurumun üstünden sıcramak ister; düşünmeye kalkarsan aşamazsın onu.

Kamyon Arkası Sözler

Bazı insanlar hayatı yaşarken aslında yaşamaktan ziyade hayatı kaçırmakla meşguldürler. İşte bu insanlar hayattan zevk almadıkları gibi, hayatlarını kendileri şekillendiren insanlar karşı da sert tavılar ile yaklaşmaktadırlar. Bunun en büyük sebebi ise insan olma bilincinin kaybedilmesidir. Sen sen ol, hayatını yaşarken, hayatının ellerinden alınmasına izin verme, insanlığını yitirme.

Huzurlu insan, değiştiremeyeceği şeylerin farkına varmış olandır.

Yastık degil, kafa rahat olacak. Döşek degil, vicdan rahat olacak. Ve insan; Yorgana degil huzura sarılıp uyuyacak.

Hayalleri yıkılırken… “Sonbahara” benzer.

İnsanın en kötü huyu, yanıldığını kabullenmemesidir. Bu bazen yaralar, bazen ağlatır, bazen de pişirir. Kontrol etmen lazım kendini bakalım yanılmışsınız, bakalım ne kadar yanmış ne kadar ağlamışsın. Dönüp kendi içine bakmalısın ki insan olmaktan geri kalmayasın

Tek bir kelimeden binlerce anlam cıkardıgım günler de oldu, yazılan uzun cümleleri görmezden geldigim günlerde. İnsanlara inanmaya calışmaktan yoruldum. Hayatıma giren her yeni insan, yeni bir yük benim icin.

İzahı yok, acıklaması yok, beklentim yok, inancım yok, iyi kalan hicbir şey yok, caba yok, telafisi yok, elimde kalan hicbir şey yok ve ben cok yorgunum. Dümdüz yoruldum.

Bıraktıgın yerdeyim ama bıraktıgın gibi degilim Cok degiştim Ve ögrendim; İnsanın toplanması icin dagılması gerekiyormuş. Dagıttıgın icin teşekkür ederim.

Zorluklar bize, onlarla savaşmayı öğretir. Bu öğretirken olgunlaşma sürecine gireriz. Daha az kırılır, daha az insanlara kanarız. Ama bu defa da bir kez sarsıldığınızda, toparlanmanız gençken olan enerjiniz olmadığı için daha zor olacaktır.

Bir insanın size verdiği değeri hiç üzmemesinden değil, üzdüğü zaman bir şeyler yapmaya çalışmasından anlarsınız.

Geçen gün ilk kez yolumun üstündeki çöp toplayan adam ile konuştum. Adamlığım arttı, insan olduğumu fark ettim. Neden mi, çünkü o adam benimle konuştu, benim gibi dünya telaşesine kapılıp insanlığını yitiren birine selam verdi o koca yürekli adam. Utandım, ama adam olduğumu fark ettim. Teşekkürler elleri kirli ama yüreği en pak olan insan.

Aceleye gerek yok, bir şeyin olacagı varsa o şey olur. Hem de dogru zamanda, dogru sebeple, dogru kişiyle.

Tıpkı “Dört Mevsim ” gibidir insan.

Keşke doğmadan önce senaryoyu bir okusaydık.

Mucize, enerjinizi korkularınıza değil rüyalarınıza verdiğiniz zaman başlar.

Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir.

Birini özlüyor olmanız, ona dönmeniz gerektigini göstermez. Bazen özlemeniz gerekir, bir sabah uyanıp artık özlemediginizi farkedene kadar.

Herkes aynı anda geceyi yaşar ama herkesin karanlıgı farklıdır.

Dupduru sevmenin kölesiyim; karşılıklı güven, sacma sapan kıskanclık ve ayrılıklar yok, oturup günün nasıl gectigini konuşmak, beraber güzel yerleri ziyaret etmek. O kadar muazzam ki. Cok sevmeler bunun yanında halt etmiş.

Derin yaralar alan insanın canını sıyrıklar acıtamaz.

Elinden geldigince tüm sevgisiyle ve cabasıyla orada olan, iyi kötü her anınızda size elini uzatan insana büyük ayıplar edişinizle, kırmaktan bile korkmayışınızla ben zaten baş edemezdim.

Laf Sokucu Sözler

Kalın bacakların oldugu halde etek , şişman oldugun halde tayt giyebilirsin. Yamuk dişlerin olabilir, ama hic kimse kahkaha atma hakkını elinden alamaz. Cillerin cıkabilir ama yine de güneşe bak. Cildinin ne kadar lekeli, boyunun ne kadar kısa, sacının ne kadar kabarık veya seyrek oldugu sadece seni ilgilendir cünkü cirkin oldugunu düşündügün yüzünle bile, cirkin kalpli birinden güzelsin. Ve unutma sen inanmadıgın sürece asla yeterince güzel olamazsın.

Derin bir insanın ben. Herkes anlayamaz.

Gözümü kapattım öylece… Affettiğim şeyleri bir görseniz “ne yürekmiş be” dersiniz.

Kadın derin. Ama adam yüzme bilmiyor. La Edri

Dün akşam, cok iyi anladım. Anlamı olmayan şeylerde anlam aramaya kalkmanın zamanımı boşa harcamak olacagını. Bilgece bir sonuc. ’ Haddinden uzun düşünmek, hic düşünmemiş olmaktan farksızdır’ derler.

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. Montaigne

Karakteri menfaatlerine göre şekillenen zavallı insanlar var. Allah bizi onlardan uzak tutsun.

Hayatta yapılacak o kadar çok hata vardır ki; aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok.

Ne konuşarak, ne de susarak. Bazı gercekleri sadece noktayı koyarak anlatabilirsin. Cünkü bazı insanlar, ne demek istedigini ve neyi kaybettigini ancak yoklugunda anlar.

Kızınca, kırılınca ve üzülünce geçiyor da soğuyunca çaresi…

Bir kadına âşık olmanız icin sırf güzel olması gerekmez ki. Sokak köpeginin başını okşayan bi kadına da âşık olabilirsiniz. Cay icerken o serce parmagını kaldırana da. Hatta bir kadının sessizligine bile âşık olabilirsiniz. Nasıl baktıgınız önemli.

Sevdiginiz insanı kırarsanız, bir zaman sonra onu bulamazsınız. O her şeyini bildiginiz bir yabancı haline gelir. Cünkü kırgınlık insanı degişmek zorunda bırakır.

İnsanların ilk öğrenmesi gereken dil, tatlı dildir. Barış Manço

Benim gönlümde ülken varken, onun gönlünde kücük kent kasabası olmaktan ileri gidemeyeceksin, biliyorsun.

Hatrı var diye dönüp gidemedigin insanların, artık sadece kötü izler bıraktıgını ve yaşanmışlıga kimsenin senin kadar deger verip saygı duymadıgını fark ettiginde, hicbir şeyi bu anıdır deyip kendi icinde farklı bir yere koyamıyorsun.

İnsanlar hayatı daha uzun yaşamayı hedefler. Bilim adamları bu konular üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapmaktadır. Aslında ne kadar uzun bir yaşam sürdüğümüz çok anlamlı değildir. Acı içinde geçirilecek bir ömürden ziyade, kısa ama güzel bir yaşam ondan çok daha anlamlıdır.

Başarmak zordur. Kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma, yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden seyredilir. Dan Brown

Gülerken ” yaza”

Biz yalnız insanlarız.Başkalarının sahte dostluklarına, cıkar arkadaşlıklarına ihtiyacımız yok. Varsın bir ben bileyim derdimi. Varsın icimdeki birikip canımı yaksın,dolup taşayım . Bir başkası yalandan “üzüldüm” deyip canımı sıkmasın yeter.

Sevdiğiniz insanların değerleri, yanınızda oldukları zamanlarda değil, yanınızda olmadıkları zamanlarda da size iyi geldikleri anda anlaşılır. Bu yüzden ki insanın dostu her zaman karşısında olan değil, bütün anlarında yüreğinde hissettiğidir.

Dogru zamanda gelen yanlış insana tanıdıgın şansı, yanlış zamanda gelen dogru insana tanımadıgın sürece, üzülen hep sen olursun.

Hayat üç bölümdür: dünyayı değiştireceğini sandığın, değişmeyeceğini anladığın ve dünyanın seni değiştirdiğine emin olduğun.

Kolay kazanılan zaferler ucuzdur. Kazanmaya değer olanlar ise zorlu bir savaşın sonunda gelir.

Sevgiliye Günaydın Mesajı

Ben birini safca sevmelerin, birinin yorgunluklarına care olmak istemelerin, şefkatli bakışların degerinin bilinmedigi gercegiyle ilk kez yüzleşmiyorum. Bildiklerimden kacmak istemiştim, izin verilmedi. Bildiklerimi aklıma kazımaktan yoruldum, insanlardan yoruldum.

İnsanlar bendeki bu dengesizligi cok dert ederlerdi. Sacımın biri uzun biri kısa cok mu, tırnaklarımdan bazıları şekilli uzun bazıları kücücük ve şekilsiz cok mu soruyorum bu hayatta bu kadar eşitsizlik bu kadar adaletsizlik varken bu kücük ayrıntılar fazla mı batıyor gözlerinize?

Herkesin bendeki degeri, kendi verdigi kadardır. Kimi aklıma geldiginde tebessüm olur, dua ederim. Kimi canımı sıkar, Allah’a havale ederim.

Benim dünyaya dair 5 kuruş servetim yok. Tek servetim düşmeden elimden tutan dostlarım. Elimden tutan, beni kaldıran, yaralarımı saran, gerektiğinde sırtımı dahi sıvazlayan dostlarım. İşte bu kadar adam benim dostlarım.

Tahammül sınırım coktan aşıldıgından beri insanlarla daha az görüşmeye, hislerimi acmamaya ve tugla tugla duvar örmeye başladım. Beni sıkıntıya sokacak insanları ve durumları elimin tersiyle ittim, pişman degilim.

Sogurken ” Kışa”

Karşılaştığın insanlara karşı açık sözlü olmayı tercih et hep. Bu şekilde davrandığında, yeni tanıştığın insanların bir kısmı uzaklaşma eğilimi gösterir. Bu hepsinden iyidir, arkadaşlık kurup sonradan gideceğine, hiç zaman kaybetmeden gitmesi bir avantajdır.

Şu hakikati kendi hayatım bana öğretti: İnsanoğlu insanoğlunun cehennemidir.” Ahmet Hamdi Tanpınar

“Tüm” hatalarını kabullenip pişman olana karşı her zaman merhametli oldum, tek sözle yumuşadı kalbim. Ama hayatımı mahvedip “ne yaptım ki” diyebilen kimsenin merhamet görmeye hakkı yok. Tekrar tekrar bu insanlara yenilmeye de benim yüregim yok.

Sen hayatıma bırakılmış en büyük izin sahibisin. Gönlümün beyaz sayfalarını kendi sevginle doldurduğunu sanıyordum ama aksine, sen karalamaktan, gönlümü israf etmekten başka bir şey yapmamışsın.

Hafif acılar konuşabilir ama derin acılar dilsizdir.

Denize karşı bir bankta, Omzuna başımı yaslayıp, Sesinden şiirler dinlemek gibi Cocukca isteklerim oldu. Bagışla..

Boşver, bazı şeyler yokken güzel.

Vakit varken tomurcukları topla. Zaman hala uçup gidiyor ve bugün gülümseyen bu çiçek yarın ölüyor olabilir.

Hayatta yaptığınız işi severek, keyifli bir şekilde yapın. Okul okurken, geleceğinizi bu doğrultuda şekillendirin. İleride hiç sevmediğiniz bir meslekte onlarca yıl geçirebilirsiniz. Bu hayatı size zindan eder. Sevdiğiniz mesleği yapmaya giderken, ayaklarınız geri geri gitmez. Yaptığınız iş sizin hayatın içinde kalmanızı sağlar.

Samimiyetin dili yoktur, gözlerden anlaşılır. Mustafa Kemal Atatürk

Güven o kadar mühim bir meseledir ki, bir kez kaybedildiği vakit, yerine gelmesi hem çok zor hem de eskiden olduğu gibi olmamaktadır. Bir insanın güveninizi kazanması oldukça uzun zaman alırken, bu güveni yerinden oynatmak ise çok kısa sürer.

Sevinirken ” İlkbahara”

Hayat Tanrı’nın armağanıdır. Fakat iyi yaşam, senin düşüncenin armağanıdır. Seneca

O fotografı bir daha acmam,o şarkıyı bir daha dinlemem,o masaya bir daha oturmam,o sokaktan bir daha gecmem. Bilsem ki ölüyorum dermanım sende,yine de istemem.

Bence, hayattaki en büyük şans yüreği güzel bir kadına rastlamak, en güzel hediye de yüreği güzel bir kadının sevdiği adam olmak.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply