Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nedir: Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, yeni teknolojiye dair gelişmelerin gün geçtikçe daha fazla gelişmeye başladığı oyun sektöründe rol alacak, yaratıcılık yeteneğiyle oyun severlerin beğenebileceği oyunları ortaya çıkarabilecek kapasitede personellerin yetişmesini hedefleyen bir programdır. Dijital Oyun Tasarımı Bölümünde eğitim görecek olan öğrenciler, interaktif deneyimlere ait tasarım alanında eğitim göreceklerdir. Öğrenciler söz konusu bölümde, oyun tasarımı mekaniği, oyun hikayesi, oyun içeriği, oyun tasarım yazılımlarının sahip olduğu teknik özellikler, oyun motorları, görsel anlamda zengin görsel öğeleri ve kaliteli oyunun nasıl tasarlandığını inceleme fırsatına sahip olurlar.

Dijital Oyun Tasarımı Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Dijital Oyun Tasarımı, 4 yıllık bir lisans programıdır ve sayısal puan türünden öğrenci alımı yapmaktadır. Bazı üniversitelerde İletişim Fakültesinde eğitim verirken bazı üniversitelerde ise Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin bünyesinde bulunmaktadır.

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Dijital Oyun Tasarımı Bölümünde eğitim alacak olan öğrencilerin söz konusu bölümde göreceği bazı dersler şu şekildedir:

Dijital Oyun Tasarımı için Matematik

Dijital Oyunlar için Kod Yazımı

Sanat Tarihi

Görsel Algı Psikolojisi

Dijital Oyun Mekaniği ve Tasarımı

Oyun Karakter Tasarımı

Sürdürülebilir Gelişme ve Sinema

Televizyonlarda Haber Sunuculuğu ve Diksiyon

Dijital Oyun Öykülemesi ve Senaryo

Siber Güvenlik

E-Spor

Dijital Oyun Tasarımı için Fizik

Sosyal Medya Pazarlaması

Sanal Gerçeklik Uygulamaları ve Dijital Oyun

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir?

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Dijital Oyun Tasarımı Bölümünden mezun olanlar, oyun tasarımına dair tüm aşamalarda görev alırlar.

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Dijital Oyun Tasarımı Bölümünden mezun olmaya hak kazanan bireyler, eğitim dönemlerinde dijital medya, HCI, Oyunların Tarih ve Teorisi / Oyun, 2D ve 3D grafikler, simülasyon ve modelleme, ve hikaye anlatımı gibi alanlarda bilgi sahibi olduklarından dolayı iş olanakları açısından da oldukça fazla iş imkanına sahiplerdir. Söz konusu bölümden mezun olan bireylerin görev alabileceği yerler arasında grafik tasarım atölyeleri, oyun şirketleri, reklam ajanları, haber ajansları, film prodüksiyon firmaları, ses prodüksiyon Stüdyoları ve animasyon modelleme firmaları yer almaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply