Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir: Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü, sesli iletişim anlamında meydana gelme ihtimali olan sorunların önlenmesi ya da mevcut olan problemlerin tespit edilerek, yok edilmesi amacıyla yapılan çalışmaları içeren bir programdır. Söz konusu programda konuşma sorunları ve ses ve yutma sorunları gibi insan hayatının tüm döneminde meydana gelebilecek olan sorunlarla ve çözümleriyle ilgilenecek deneyimli personellerin yetiştirilmesi hedeflenir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü, 4 yıllık lisans programı olmakla beraber, sadece aayısal puan türüyle öğrenci alımı yapmaktadır. Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Sağlık Bilimleri Fakültesinin bünyesinde eğitim vermektedir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde eğitim hayatına devam etmek isteyen öğrencilerin söz konusu bölümde görecekleri bazı dersler şu şekildedir:

İnsan Anatomisi

İnsan Fizyolojisi

Temel Fizik ve Ses Fiziği

Dil ve Konuşmanın Nöroanatomisi ve Nörofizyolojisi

Fonetik ve Fonetik Laboratuvarı

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Ağız-Yüz Anomalileri

Çocukluk Çağı Dil Bozuklukları

Dil ve Konuşma Terapistleri için Farmakoloji Bilgisi

İşitme Yetersizliklerinde Konuşma Terapisi ve Rehabilitasyon

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünden mezun olmaya hak kazanan kişiler, sesli iletişim alanında sorunlara maruz kalan kişilerin var olan sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla çalışmalar yaparlar.

El Sanatları Bölümü Nedir?

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünden mezun olan kişilerin görev alabilecekleri kurumlar arasında kamu hastaneleri, özel hastaneler, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve kişisel özel eğitim kursları yer almaktadır. Bunun yanı sıra bahsi geçen bölümden mezun olanların kamu kurumlarında yer alabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli düzeyde puanı almış olması gerekir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply