Diş Hekimliği Bölümü Nedir: Diş Hekimliği Bölümü, Tıp dalında ağız ve diş sağlığına dair çalışmalar yapacak, hastaların tedavisini üstlenecek, meydana gelme ihtimali olan sorunları öncesinde görerek gereken çözümleri uygulayacak hekimlerin yetiştirilmesini hedefleyen bir programdır.

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Diş Hekimliği Bölümü, Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde yer almaktadır ve 5 yıllık bir eğitim süresi vardır. Söz konusu bölümde eğitim almak amacıyla, sadece sayısal puan türü göz önüne alınmaktadır.

Diş Hekimliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Diş Hekimliği Bölümünden eğitim almaktan yana tercihini kullanan öğrencilerin söz konusu bölümde alacakları bazı dersler şu şekildedir:

Diş Morfolojisi

Manipülasyon ve Protetik Diş Tedavisi

Doku

Metabolizma

Araştırma Metodolojisine Giriş

Hücre

Protetik Diş Tedavileri

Restoratif Diş Tedavileri

Entodonti

İç Salgı ve Boşaltım Sistemleri

Sinir Sistemi

Oral Biyoloji

Davranış Bilimi

Orofasiyal Büyüme ve Gelişim

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Diş Hekimliği Radyolojisi

Dental Anestezi

Diş Hekimliği Radyolojisi

Diş Hekimliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Diş Hekimliği Bölümünden mezun olanlara diş hekimi unvanı verilmektedir. Bununla birlikte de diş hekimleri, ağız ve dişlerinde sağlık problemine maruz kalan veya özel şeklide kendi isteğiyle ağız bakımının yapılması talebini ileten hasta ve danışan bireylerin taleplerini göz önünde bulundurarak, onlara sağlıklı şeklide gereken işlem ve tedavileri uygulamakla sorumlu olmaktadırlar.

Diş Hekimliği Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Diş hekimleri, söz konusu bölümden mezun olduktan başarılı olmaları gereken Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) vardır. Bahsi geçen sınavdan sonra bölüm mezunları istekleri doğrultusunda özel ve kamu hastanelerinde görev alabilirler veya kendilerine ait olan özel kliniklerini açabilirler. Bunun yanı sıra yüksek öğrenimlerini devam ettirerek başarılı oldukları uzmanlık alanları sayesinde diş protez laboratuvarlarında görev alabilirler.

Enerji Yönetimi Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply