Ebelik Bölümü Nedir: Ebelik, sağlık hizmetlerinde yer alan, gebe kadınlara, yeni annelere ve bebeklere hizmet vermek amacıyla bulunan alt alandır. Ebelik bölümünde gerekli eğitimi aldıktan sonra Ebelik görevine başlayan bireyler, doğum öncesinde ve doğum sonrasında yapılması gereken tıbbi bakım, danışmanlık, ve aileleri ebeveynlik konusunda hazırlamak için görev yaparlar. Ebelik Bölümünün temel amacı da yine bahsettiğimiz görevlerde yer alacak deneyimli personellerin yetiştirilmesini sağlamaktır.

Ebelik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Ebelik Bölümü, 4 yıllık bir lisans programı olup, üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesinin bünyesinde yer almaktadır. Söz konusu bölümde eğitim görecek öğrenciler yalnızca sayısal puan türüyle bu bölüme yerleşebilir.

Ebelik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ebelik Bölümünde eğitimine devam edecek olan öğrencilerin bu bölüm bazında göreceği bazı dersler şu şekildedir:

Anatomi

Mikrobiyoloji – Parazitoloji

Ebelikte Kişiler Arası İlişkiler

Embriyoloji

Histoloji

Epidemiyoloji

Gebelikte Dahili ve Cerrahi Hastalıklar

Doğum Bilgisi

Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Ebelik Tarihi ve Deontoloji

Anne Yeni doğan Sağlığı ve Hizmetleri

Ebelik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Ebelik Bölümünden başarılı şekilde mezun olan bireyler, ebe unvanına sahip olur. Ebeler ise, yeni anne ve baba olacak kişilere yol gösterirler. Bunun yanı sıra sağlık kontrolleri, eğitim ve öneriler, doğum yardımları ve rehberlik gibi görevlerde bulunurlar. Ebeler, gebelik ve doğum aşamasında vazgeçilmez bir parçadır ve gebe kişilerin ebeveyn olma konusunda hazır hale gelmelerine ve bu zaman diliminde görülecek zorluklarla mücadele etmesine destek olurlar.

İslami İlimler Bölümü Nedir?

Ebelik Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Ebelik Bölümünü başarılı şekilde tamamlayan öğrencilerin, almış oldukları eğitim ve kazandıkları deneyimle, canlı hayatının devamının sürdüğü her zaman iş imkanına sahip olma avantajına sahiptirler. Ebelerin çoğu kez kamu hastanelerinde ya da özel hastanelerde, küçük doğum birimlerinde, doğum merkezlerinde görev alma imkanları bulunmaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply