Eczacılık Bölümü Nedir: Eczacılık, insanların maruz kaldığı sağlık sorunlarına karşı tedavi edici ilaçların keşfi, üretimi, dağıtımı, güvenli ve etkin şekilde kullanımı ve kontrolüne ilişkin olarak, tıp biliminin kimya ile bağ kurmasını sağlayan klinik bir sağlık dalıdır. Eczacılık Bölümünün amacı, bahsi geçen görevlerde yer alacak deneyimli personellerin yetiştirilmesidir.

Eczacılık Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Eczacılık Bölümü, 4 yıllık bir lisans programıdır ve sadece sayısal puan türüyle öğrenci kabul etmektedir.

Eczacılık Bölümü Dersleri Nelerdir?

Eczacılık Bölümü, insan sağlığını konu almasından dolayı, söz konusu bölümde ayrıntılı bir eğitim süreci bulunur. Eczacılık Bölümünü tercih eden öğrencilerin söz konusu bölümde alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Eczacılık Tarihi ve Terminolojisi

Eczacılık Mevzuatı

Analitik ve Organik Kimya

Eczacılık ve Temel Tıp Bilimi

Farmasötik Hammaddeler

Klinik Eczacılık ve Farmasötik Bakım

Farmasötik Teknoloji Uygulamaları

Farmakognozi Uygulamaları

Fitoterapide Kullanılan Droglar

Kanıta Dayalı Eczacılık ve Araştırma

Nutrasötik Madde ve Ürünler

Organik Bileşikler ve İlaçların Kimyasal Adlandırılması

Kozmetikte Kullanılan Bitkiler

Türkiye’de İlaç Etkin Maddeleri Üretimi

Onaylı Rekombinant Antikorlar

Antisens Teknolojisinde İnovatif Yaklaşımlar

Üst Solunum Yolu Hastalıkları ve İlaçları

Eczacılık Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Eczacılık Bölümünden mezun olanlar, sağlık bilimlerini ilaç bilimleriyle bir araya getirerek bağ oluşturan ve ilaçların en güvenli, en etkili ve en uygun fiyatlı şekilde kullanımında görev yaparlar.

Eczacılık Bölümü Mezunu için İş Olanakları Nelerdir?

Eczacılık Bölümünden mezun olan bireyler, kendilerine ait eczane, hastane eczanesi ve klinikler, ilaç sanayi, kozmetik şirketleri, adli tıp kurumları, ecza depoları, endüstriyel eczacılık kurumları ve klinik araştırma laboratuvarları gibi yerlerde iş imkanına sahip olabilirler. Bahsi geçen bölümü başarılı şekilde tamamlayan bireylerin kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilmeleri amacıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından yeteri düzeyde puan almaları istenmektedir.

Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply