EKAT sözcüğünün açılımına baktığımız zaman “Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri” olduğunu gelmekteyiz. EKAT Belgesi ise Elektrikli Yüksek Akım Tesislerinde yüksek akımlarda çalışmaya başlamak için alınması gereken izin belgesi olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu belge diğer taraftan ehliyet veya diploma gibi ifade edilebilir. Bahsi geçen belgeyi almayı başaran kişiler tam olarak bu nedenlerden dolayı trafo gibi yüksek akımın yer aldığı makinelerde iş imkanına sahip olabilmektedir. Bu belge alınırken elde edilen yetkinlik size bu makinelerle çalışma yaparken karşınıza çıkacak problemleri çözebilme yeteneği kazandırır. Bu sebeple bu belgeyi almaya hak kazandıktan sonra söz konusu iş için yeterlilik sorusunda kendinize sorular sormanıza artık gerek olmayacaktır. EKAT belgesini elektrik teknikerleri ve elektrik teknisyenleri almaktadır.

EKAT Belgesine Sahip Olmak Hangi Avantajları Sağlar?

Türkiye’de üniversite ve lise mezunu olanların sayısı giderek artmaktadır ve bu durumda da iş bulma konusunda bir takım problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kolay şekilde iş bulabilmek için bu konuda diğer mezun kişilerden farklı özelliklere sahip olmak gerekir ve bunun için bir fark ortaya çıkarmak önemlidir. Elektrik bölümünden mezun olanlar adına da EKAT Belgesi büyük bir farkın oluşmasına ve bu belgeyi alan kişilerin rakip meslektaşlarından bir adım öne geçmesine yarar sağlamaktadır.  Bu belgeyi alan kişiler yalnızca diğer meslektaşlarından bir adım öne geçmekle kalmaz ayını zamanda onlara yeni bir iş fırsatı ve yeni bir çalışma imkanı kazandırır.

Kuru Öksürüğe Bitkisel Çözüm

EKAT Belgesi Nereden Alınır?

EKAT Belgesi verme yetkisi olan kuruluşlara baktığımızda, TEDAŞ, TEİAŞ ve EÜAŞ gibi kuruluşların olduğunu görüyoruz. Türkiye’de Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde işe girmek için istenen bu belgeyi, saymış olduğumuz kuruluşlardan almak zorunlu bir durumdur.

EKAT Belgesi Nasıl Alınır?

EKAT Belgesi almak için ilk olarak bu alanın gereklilikleri ve başvuru koşulları karşılanmalıdır. Ardından da bu konu hakkında belirli eğitimlere girdikten sonra en son bir sınava girmeniz gerekir. Yapılan sınav sonucunda başarılı olarak geçerseniz bu belgeyi almaya hak kazanmış olursunuz ve bu belge size iletilir. Eğitim almış olmanıza karşın sınavda başarısız olursanız maalesef ki bu belgeyi almaya hak kazanamazsınız. Bu nedenle eğitim alırken gerekli önem vermek son derece önemlidir. Mühendislik fakültesinden mezun olanların Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde çalışabilmesi için bu belgeyi alma zorunluluğu bulunmaz. Kendileri talep ederse çalışmış oldukları meslekte daha iyi seviyelere ulaşmak ve fark yaratmak adına bu belgeyi almaları noktasında da bir sakınca yoktur.

EKAT Belgesi Ne Kadar? EKAT Belgesi Fiyatı Nedir?

EKAT Belgesi almak için yukarı bölümde söz konusu olan kuruluşların vermiş olduğu merkezlere giderek başvuru yapılmalıdır. Kayıt yapılması esnasında tüm şartları karşılayan kişilerin işlemlere hemen başlanır ve size bir kurs ücreti çıkarılır. Bahsi geçen kurs ücreti çalışmayı düşündüğünüz belgeye göre farklı olmakla birlikte ortalama olarak 3500 ile 6000 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. Yalnızca fiyatlar da değil, talep edilen belgeye göre kurs saatinde de artış olabilir. Trafo, yüksek akımlı saha, temel eğitim, ileri seviye eğitim gibi birçok kurs vardır.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekattır?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply