Ekonometri Bölümü Nedir: Ekonometri Bölümü, ekonomiye ilişkin konularda ampirik içerik sağlamak amacıyla istatistiksel tekniklerin ekonomik veriler üzerine entegre edilmesi üzerine faaliyet gösteren bir programdır. Diğer bir tabirle, uygun çıkarım yöntemlerinin kullanılmasına bağlı olarak, teori ile gözlemin eş zamanlı gelişimine bağlı olan gerçek ekonomik olayların nicel analizi şeklinde ifade edilebilir. Ekonometri, iktisat alanındaki teorilerin geliştirilmesi ya da var olan hipotezleri test ederek, geçmiş verilerden geleceğe dair eğilimlerin tahmin edilmesi adına, söz konusu verileri kullanıp istatistiksel ve matematiksel modellerin nicel uygulaması haline getirilmesidir.

Ekonometri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Ekonometri Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin bünyesinde yer alır ve 4 yıllık bir lisans programıdır. Söz konusu bölümü tercih edecek olan adayların yalnızca eşit ağırlık puan türünden tercih yapması gerekir.

Ekonometri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ekonometri Bölümünde eğitim almayı planlayan öğrencilerin söz konusu bölümde görecekleri derslerden bazıları şu şekildedir:

Hukukun Temel Kavramları

Finansal Muhasebe

İktisat

İşletme

Temel Bilgi Teknolojileri

İleri Matematik

Regresyon Analizi

Finansal Tablolar Analizi

Yöneylem Araştırmaları

Çok Değişkenli İstatistiksel Analiz

Stokastik Süreçler

Ekonometrik Modeller

Aktüerya ve Risk Analizi

Para Teorisi ve Politikası

Para ve Sermaye Piyasaları

Ekonometri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Ekonometri Bölümünden mezun olan kişiler, dünyadaki var olan gerçek verileri istatistiksel araştırmalar yaparak, sonuçları test edilmiş teori ya da teorilerle karşılaştırma da görev alırlar.

Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Ekonometri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Ekonometri Bölümünden mezun olan bireylerin geniş kapsamlı bir faaliyet alanları vardır. Sigorta şirketleri, denetleme şirketleri, şirketlerde özel danışmanlık, kamu ve özel bankalarda ve sermaye piyasası kurulunda görev alabilirler. Bunların dışında söz konusu bölümden mezun olmayı başarmış olan öğrencilerin, kamu ve kuruluşlarında görev alabilmesi amacıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli puanı almaları gerekmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply