Ekonomi Bölümü Nedir: Ekonomi, üretim ile tüketim arasında var olan bütün dönemi içerisine alan, ticaret, dağıtım, ithalat ve ihracat gibi alanların incelemesini yapan bilim dalıdır. Ekonomi Bölümü ise, dünyadaki devletlerin, firmaların, kurum veya kuruluşların ekonomik anlamda yaptığı faaliyetlerin takip edilmesi, gözlemlenmesi, denetlenmesi ve bu faaliyetlerden anlamlı sonuçlar elde ederek satış ve pazarlama anlamında verimli sonuçları kazanmayı hedefler. Ekonomi Bölümü, bu bölümde eğitim alacak öğrencilere, ana ekonomik bilgileri ve analiz yöntemlerini öğretmeyi hedef edinmiştir. Bunun yanı sıra ana ekonomik bilgileri ve analiz tekniklerini öğretmek, öğrenim gören öğrencilerin araştırma, çözümleme ve sonuçları değerlendirme yeteneklerini daha da ileriye taşımasını sağlar.

Ekonomi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Ekonomi Bölümü, 4 yıllık bir lisans programıdır ve yalnızca eşit ağırlık puan türünden öğrenci alımı yapmaktadır. Söz konusu bölümden mezun olmayı başaran kişilere “Ekonomist” unvanı verilmektedir. 8 dönem boyunca gördükleri derslerin hepsinden başarılı olan öğrencilerin bahsi geçen bölümden mezun olma hakları doğar.

Ekonomi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ekonomi Bölümünü tercih eden ve bu bölümde eğitim alacak kişilerin görecekleri derslerden bazıları şu şekildedir:

Ekonomi

Makro İktisat

Mikro İktisat

Çevre Ekonomisi

Sanat ve Kültür Ekonomisi

Para ve Bankacılık

Siyaset Bilimi

Para Bilimi

İstatistik

Ekonomi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Ekonomi Bölümünden mezun olmayı başaran öğrenciler, kamusal anlamda takip edilen ekonomik faaliyetin incelenmesini yapar.

Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı Bölümü Nedir?

Ekonomi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Ekonomi Bölümünden mezun olan öğrencilerin, iş olanağı son derece fazladır. Diğer taraftan bu bölümden mezun olan kişilerin sahip olduğu ekonomist unvanıyla görev alınabilecek yerler arasında, bankalar, borsa, satış ve pazarlama, eğitim, yiyecek ve içecek hizmeti çalışmaları, gayrimenkul çalışmaları, akademik iş hayatı, kamusal hizmetler ve ekonomik danışmanlık yer almaktadır. Tüm bölümlerde olduğu gibi söz konusu bölümden de kamu kurumlarında görev almak amacıyla, Kamu Personeli Seçme Sınavından yeteri kadar puan almak gerekmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply