Ekonomi ve Finans Bölümü Nedir: Ekonomi ve Finans Bölümü, çoğu kez farklı bölümler şeklinde görülse de, ekonomi ve finans daima iç içe iki yaklaşım türüdür. Finans alanında meydana gelen sorunların çözülmesi amacıyla gerekli olan ekonomik akıl yürütme, niceliksel beceri ve kurumsal bilgi birikime sahip olunmalıdır. Ekonomi, diğer taraftan kamuya odaklanırken, finans ise, odak noktası olarak firma ya da sektöre odaklanır. Finans, bununla birlikte firmaların ve yatırımcıların riski ve getiriyi ne şekilde ele aldığına da odaklanmaktadır. Söz konusu bölümden mezun olacak adayların, ekonomi ve finans alanındaki tüm faaliyetlere ilişkin olarak tam donanımlı olan personellerin yetiştirilmesi amaçlanır.

Ekonomi ve Finans Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Ekonomi ve Finans, eşit Ağırlık puan türüyle öğrenci kabul eden 4 yıllık bir lisans programıdır. Bahsi geçen bölümün maksadı kurumsal ve küresel anlamda ekonomik gelişmeler karşısında doğru hamlelerin yapılmasına karar verebilecek bireylerin yetiştirilmesidir.

Ekonomi ve Finans Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ekonomik ve Finans Bölümünde eğitim görecek olan öğrencilerin karşılarına çıkacak olan bazı dersler şu şekildedir:

İktisat

Genel Muhasebe

Siyaset Bilimi

Bilimsel Araştırma Yöntemleri

Mikro Ekonomi

Makro Ekonomi

Finansal Analiz

Uluslararası İktisat

Sürdürülebilir Finans ve Risk Yönetimi

Yatırım Teorisi ve Portföy Yönetimi

Tarım Ekonomisi

Ekonomi ve Finans Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Ekonomi ve Finans Bölümünden mezun olan bireyler, devletlere ait ekonomi politikalardan başlayarak, sektör ve firmaların söz konusu politikalara karşı tutumlarını araştırır.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir?

Ekonomi ve Finans Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Ekonomi ve Finans Bölümü mezunlarının iş olanakları oldukça fazladır. Aldıkları eğitimin ardından mezun olan kişiler, kamu ve özel sermaye kuruluşlarında, bankalarda veya ekonomi ve finans ile yakından ilgilen tüm kurumlarda, yönetici, uzman, denetçi, müfettiş, mali müşavir ve finans direktörü olarak görev alma imkanları vardır. Bahsi geçen bölümden mezun olan kişilerin kamu kurumlarında görev alabilmesi için Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli puanı alması gerekir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply