El ayak rahatsızlığı veya diğer bir ismiyle el ayak ağız rahatsızlığı, bir virüsten kaynaklanan enfeksiyon sebebiyle meydana gelen ve oldukça bulaşıcı, döküntülü bir hastalık türüdür. Bulgular ağızda ya da ağız etrafında yaralar, ellerde, ayaklarda, bacaklarda veya kalçalarda döküntü ve kabarcıklar biçiminde görülür. Büyük oranda insanı etkileyen bir rahatsızlık olmasına karşın ciddi belirtilerle devam etmez. Her yaştan kişide oluşurken 10 yaşın altında olan çocuklarda daha sık şekilde kendisini gösterir. Bahsi geçen hastalığın şu ana dek kesin olarak bir tedavisi yoktur. Bununla beraber bulguların hafiflemesi amacıyla bir takım durumlar uygulanabilir.

El Ayak Ağız Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak bu hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet veren iki tane virüsün olduğu bilinmektedir. Bunlar virüsler arasında coxsackievirus A16 ve enterovirüs 71 şeklinde bilinen virüsler yer almaktadır. Birey hastalığın olduğu herhangi bir kişiyle temas ettiği zaman veya virüsle enfekte olan oyuncak, kapı tokmağı gibi eşyalara dokunması halinde etken virüsü kapabilir. Virüs yaz mevsiminde ve sonbaharda kolay bir şekilde yayılma özelliğine sahiptir. ğız hastalığı; tükürük kabarcıklarda yer alan sıvı dışkı
öksürmenin ardından ya da hapşırıktan sonra havaya dağılan solunum damlacıklarıyla hızlı bir biçimde yayılma özelliğindedir.

El Ayak Hastalığının Bulguları Nelerdir?

El ayak ağız rahatsızlığının erken bulguları arasında ateş ve boğaz ağrısı görülür. Derin yaralar şeklinde oluşan ağrılı kabarcıklar çocuğun ağız içi ve etrafında ya da dili üzerinde meydana gelebilir. İlk bulguların kendisini göstermesinin ardından kişinin el, özellikle avuç içi ve ayak tabanlarında 1-2 gün süreyle görülen kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Buna ek olarak söz konusu kızarıklıklar içi su dolu kabarcıklara dönüşebilmektedir. Diz, dirsek ve kalçalarda döküntü veya yaralar meydana gelebilir. Çocuklarda bu buldukların tamamı veya yalnızca bir iki tanesi oluşabilir. İştahsız kalma, halsiz olma, huzursuzluk hissi ve baş ağrısı ortaya çıkan diğer bulgulardır. Ayrıca bazı çocuklarda el ve ayak tırnaklarında düşme olabilir .

Bronşit Neden Olur? Bronşite Ne İyi Gelir?

El Ayak Rahatsızlığı Tanısı Nasıl Konur?

El ayak ağız rahatsızlığının tanısının koyulması işlemi, doktor tarafından bireyin şikayetlerinin sorulması ve fizik muayene yapılarak yara ve döküntülere ait detaylı incelemenin ardından basit bir şekilde tespit edilmektedir. Bu durum genel olarak tanı koyulması adına yeterli olabilmektedir. Ancak kesin tanının konulması adına boğaz sürüntüsü, dışkı ya da kan örneğinin alınarak tahlil sonuçlarına bakılması da gerekebilmektedir.

El Ayak Hastalığının Tedavi Yöntemi Nedir?

El ayak hastalığı, 7 ile 10 gün arasında herhangi bir tedavinin yapılmaması durumunda bile kendi kendine iyileşebilmektedir. Rahatsızlık adına bir ilaç tedavi yöntemi ya da aşı bulunmamaktadır. El ayak rahatsızlığı tedavisi bulguların hafiflemesi amacıyla uygulanan bazı durumları içerir. Hekimin tavsiye ettiği ağrı kesici, ateş düşürücü ve diğer başka ilaçları önerilen düzende kullanmak büyük önem arz etmektedir. Aspirin kullanımı yapılmamalıdır. Bunun en temel sebebi aspirinin çocuklarda daha büyük riskli hastalıklara sebep olduğuna dair kanıtların olmasıdır.

El Ayak Hastalığına Ne İyi Gelir?

Buzlu şeker tarzında soğuk besinler, yoğurt  gibi boğaz ağrısına iyi gelen ve yatıştırma özelliği olan yiyecekler el ayak ağız rahatsızlığına iyi gelebilir. Katı ya da gevrek besinlerin çiğnenmesi acı vereceğinden dolayı sağlıklı olan soğuk yaz çorbaları içilmelidir. Bu besinler bağışıklık sisteminin daha güçlü olması amacıyla vücudun gerek duyduğu yiyecekleri almasına katkı sağlar. Hekimin tavsiye ettiği kaşıntı tedavisinde kullanılan krem ve losyonlar döküntü ve kabarcıklara önerilen dozda kullanıldığı zaman büyük yarar sağlar . Kızarıklık ve kabarcıkların üzerine hafif bir şekilde Hindistan cevizi yağı sürmek de iyileşme konusunda sürecin daha hızlı ve etkili devam etmesine katkıda bulunur.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply