El Sanatları Bölümü Nedir: El sanatları, çok eski dönemlerden bulunduğumuz döneme kadar ulaşan, bünyesinde pek çok geleneğe ait izler bulunduran ürünlerin ortaya çıkmasına imkan tanıyan bir sanat dalıdır. Bahsi geçen ürünler arasında giysi, takı, aksesuar ayakkabı ve dekor yer almaktadır. El sanatları, sadece gereksinim olan şeyleri üretmek değildir. Bununla birlikte çok uzun süre boyunca aynı topraklarda hayatını devam ettirmiş olan kuşakların birbirlerine aktardıkları kültürel mirastır. Söz konusu mirasın kuşaktan kuşağa aktarılmasıyla beraber, modern yöntemler aracılığıyla geliştirilmesine katkıda bulunmak, alanını daha da genişletmek de yine el sanatlarının çalışma alanlarından birkaç tanesidir. El Sanatları Bölümünde öğrenim görecek olan öğrencilerin de bu alandaki çalışmalarda etkin rol alması adına eğitimler verilir.

El Sanatları Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

El Sanatlari Bolumu Egitim Suresi Kac Yildir
El Sanatları Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

El Sanatları Bölümü, sadece sözel puan türüyle öğrenci almaktadır ve 4 yıllık bir lisans programdır. Bahsi geçen bölüm, Türkiye’de 2020 senesinin verilerine göre sadece 1 üniversitenin bünyesinde  2 farklı seçenekle eğitim vermektedir.

El Sanatları Bölümü Dersleri Nelerdir?

El Sanatlari Bolumu Dersleri Nelerdir
El Sanatları Bölümü Dersleri Nelerdir?

El Sanatları Bölümünde eğitim görecek olan öğrencilerin alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Deri Aksesuar Tasarımı

Kitre Bebek Uygulamaları

Kuyumculuk Teknikleri

Gölge Oyunu Figürleri

El Sanatlarında Motif ve Kompozisyon

Şapka Tasarım İlkeleri

Hazır Gereçlerle Süsleme Teknikleri

Endüstriyel Nakış Uygulamaları

Bilgisayar Destekli Beyaz İş Tasarımı

Mitoloji ve İkonografi

Fikri Mülkiyet ve Telif Hakları

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir?

El Sanatları Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

El Sanatlari Bolumu Mezunu Ne Is Yapar
El Sanatları Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

El Sanatları Bölümünden mezun olan bireyler, gelenek haline gelen, ülke kültüründe bir parça olan sanat eserlerinin geleceğinin sağlanmasına katkıda bulunurken, söz konusu kültürün kuşaktan kuşağa aktarılmasına imkan vermektedir.

El Sanatları Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

El Sanatlari Bolumu Mezunu Is Olanaklari Nelerdir
El Sanatları Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

El Sanatları Bölümünden mezun olmayı başaran öğrenciler, giyim firmalarında, moda merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde ve mankenlik ajanlarında, eğitmen, danışman veya tasarımcı olarak görev almaları mümkündür. Bunun yanı sıra dilerlerse kendilerine ait olan özel bir işletme de açabilirler.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply