Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, elektronik alanda kullanımı yapılan devre ve sistemleri tasarlamak amacıyla, aktif elektrik araçlarını kullanmayı bilen ve verilecek tüm görevlerini mühendislik bilimi esasına uygun olarak yerine getirebilecek bireylerin yetiştirilmesini sağlayan bir programdır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Mühendislik Fakültesinin bir bölümü olup, sadece sayısal puan türünden öğrenci kabul etmektedir. Bunun yanı sıra söz konusu bölümde eğitim görecek öğrenciler, 4 yıllık bir lisans programına tabi tutulmaktadır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde eğitim hayatına devam edecek ve 8 senelik bir eğitime tabi tutulacak öğrencilerin söz konusu bölümde göreceği bazı dersler şu şekildedir:

Devre Teorisi

İleri Fizik

Elektrik Devreleri

Analiz

Doğrusal Cebir

Elektromekanik Enerji Dönüşümleri

Kontrol Sistemleri

Elektromagnetik Alan Teorisi

Elektromagnetik Dalga Teorisi

Analog Haberleşme Sistemleri

Endüstriyel Enstrümasyon ve Otomasyon

Doğrusal Olmayan Elektronik Devreler

Elektronik Devrelerin Otomasyonu

Görüntü İşleme Teknikleri

Sayısal Tümleşik Devrelere Giriş

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olanlar, elektrik elektronik mühendisi unvanı alırlar ve görev aldıkları kurum ya da kuruluşlarda bulunan elektrik sisteminin devrelerini barındıran tüm konularda görev yaparlar. Diğer taraftan mühendis olduklarından dolayı, üretim, planlama, kalite kontrol gibi alanlarda da görev almaları mümkündür.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olmaya hak kazanan öğrencilerin görev alabileceği alanlar arasında radyo ve televizyon İstasyonları, otomotiv sanayi, iletişim sistemleri, haberleşme sektörü ve üretim yapan tesisler yer almaktadır. Bahsi geçen bölümden mezun olmayı başaranların kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilmeleri için Kamu Personeli Seçme Sınavından gereken puanı almaları istenmektedir.

İslami İlimler Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply