Elektrik mühendisliği Bölümü Nedir: Elektrik Mühendisliği Bölümü, elektrik, elektronik ve elektromanyetizma kullanımının yapıldığı, araç, cihaz ve sistemlerin incelenmesini konu alan, tasarlanmasına ve uygulanmasına yönelik eğitimler veren bir programdır. Elektrik Mühendisliği Bölümü, pek çok farklı alana ayrılmıştır. Şu anda üniversitelerde Elektrik Mühendisliği Bölümünün kapsamında bilgisayar mühendisliği, güç mühendisliği, telekomünikasyon, radyo frekans mühendisliği, sinyal işleme, enstrümantasyon ve elektronik gibi birçok alan yer almaktadır.

Elektrik mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Elektrik Mühendisliği, 4 yıllık bir lisans programıdır ve sadece sayısal puan türünden yeterli düzeyde puan alanların yerleşmesinin mümkün olduğu bir bölümdür. Üniversitelerin Mühendislik Fakültesinde yer almaktadır.

Elektrik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Elektrik Mühendisliği Bölümünde eğitim görecek olan öğrencilerin söz konusu bölümde alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Fizik

Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri

Elektrik Mühendisliği ve Etik

Elektrik Devre Temelleri

Malzeme Bilimi

Devre Sistemleri ve Analizi

Elektromagnetik Alanlara Giriş

Elektromekanik Enerji Etkinlikleri

Güç Elektroniği Devreleri

Otomatik Kontrol Sistemleri

Yüksek Gerilim Tekniği

Bilgisayar Ağları ve Güç Sistemleri

Elektrik Dağıtım Otomasyon

Elektrik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Elektrik Mühendisliği Bölümünü mezun olarak bitiren öğrenciler elektrik mühendisi unvanını almaktadır. Söz konusu unvanı alan bireyler, elektrik sistemleri üzerine araştırma yapmak, verimliliğin artırılmasına yönelik olarak çalışmalar yapmak ve tüm operasyonlarda yer alırlar.

Elektrik Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, elektrik dağıtım firmalarında, enerji şirketlerinde, enerji ve tabii kaynaklar bakanlığında, Türkiye elektrik dağıtım anonim şirketinde, makine üretim tesislerinde, savunma sanayinde, AR-GE merkezlerinde, otomotiv sektöründe ve alternatif enerji kaynakları üretim firmalarında görev alabilirler. Bunun yanı sıra bahsi geçen bölümü başarılı şekilde tamamlayarak mezun olmayı hak eden kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilmesi adına Kamu Personeli Seçme Sınavından alacağı yeterli düzeyde puan alması gerekmektedir.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply