Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Nedir: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü, mühendislik türleri arasında yer alan sivil, mekanik, elektrik, kimya, tekstil, havacılık, nükleer, imalat, sistemler ve yapısal mimari gibi farklı mühendislik türlerinden bir tanesine görev alabilecek donanıma sahip mühendislerin yetiştirilmesini sağlayan bir programdır.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, 4 yıllık bir lisans programdır ve sadece sayısal puan türünden istenen puanı alan öğrencilerin yer alabileceği bir bölümdür.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümünü tercih eden ve söz konusu bölümde eğitimi devam ettirmek isteyen öğrencilerin bahsi geçen bölümde alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Temel Tasarım

Tasarım Mühendisliğine Giriş

Bilgisayar Destekli Teknik Resim

Ürün Tasarımı

Mühendislik Tasarımı

Tasarımda Eskiz ve Çizim Teknikleri

Model ve Prototip Geliştirme Teknikleri

Ergonomi

İnovasyon ve Yaratıcılık

Akışkanlar Mekaniği

Sistematik Tasarımı

Tasarım Proje Yönetimi

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Tasarım Mühendisliği Bölümünden mezun olanlara tasarım mühendisi unvanı verilir. Bu unvana sahip olan bireyler, bir ürünün fiili açıdan çalışmasını ve maksadına uygun olacak şeklide olmasını sağlayan kavramsal ve detaylı tasarımları ortaya çıkarmak amacıyla çoğu kez bir mühendis ve diğer tasarımcı ekibiyle beraber çalışmalarda bulunur. Müşterilerin ihtiyaç duyduğu ürünleri karşılamak amacıyla ürün konseptini ve teknik özelliklerini daha da ileriye taşımak için endüstriyel tasarımcılar ve pazarlamacılarla beraber görev yaparlar ve tasarım çalışmalarını yönetirler.

İnsan ne ile yaşar Özet

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümünden mezun olan kişiler, otomotiv endüstrisi, uçak ve gemi imalat endüstrisi, makine imalat endüstrisi, kalıp ve yedek parça üretim sanayi, mobilya sektörü, cam ve seramik sektörü, savunma sanayi, döküm sanayi ve toplu taşıma araçları üretim sanayinde görev alma imkanları vardır. Bahsi geçen bölümden mezun olmaya hak kazanmış bireylerin kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilmeleri amacıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından istenen puanı almaları gerekir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply