Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Nedir: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, var olan sistemlerin verimliliğinin artırılmasına imkan verebilen, enerji alanındaki üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarına dahil olabilen, pratik eğitim ve pratik eğitim yapmaya meyilli alternatif ve yenilikçi enerji sistemlerini araştırarak gelişmesine katkıda bulunabilen, enerji piyasasına, ekonomiye ve hukuka entegre edebilecek çalışmalara katılım yapabilecek kalifiye mühendislerin yetiştirilmesini hedefleyen bir bölümdür.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Enerji Sistemleri Mühendisliği, 4 yıllık bir lisans programıdır ve üniversitelerin Mühendislik Fakültesinde yer almaktadır. Söz konusu bölüme yerleşmek isteyen öğrencilerin sadece sayısal puan türüyle tercih yapmaları mümkündür.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünde eğitim alacak olan öğrencilerin mezun olmak ve iş hayatına atılmak için göreceği bazı dersler şu şekildedir:

Genel Kimya

Mühendislik Fiziği

Bilgisayar Programlama

Mühendislik Mekaniği

Tesisat Teknolojisi

Termodinamik

Malzeme Bilimi

Isı Transferi

Otomatik Kontrol

Akışkanlar Mekaniği

Güneş Enerjisi

Nükleer Enerji

Rüzgar Su ve Dalga Enerjisi

Jeotermal Enerji

AR-GE ve Teknoloji Yönetimi

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, binaları ve üretim aşamalarının devamı adına en verimli ve sürdürülebilir yöntemleri bulma da görev alırlar. Bahsi geçen bölümden mezun olan bireyler, söz konusu aşamalarda enerji kullanımını denetleyerek sistemlerin gelişmesini sağlayacak yöntemleri tespit eder.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünü tercih ederek 8 dönem boyunca aldığı bütün dersleri başarılı bir şekilde veren bireyler, enerji ve tabii kaynaklar bakanlığında, alternatif enerji üretim şirketlerinde, petrokimya sanayinde, barajlarda, nükleer santrallerde, jeotermal enerji üretimi yapan şirketlerde, rüzgar enerjisi üretim firmalarında ve AR-GE şirketlerinde görev yapma imkanı vardır. Bunun yanı sıra söz konusu bölümden mezun olan kişilerin kamu kurumlarında görev almak amacıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından atamalar için istenen yeterli puanı alması gerekir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply