Ergoterapi Bölümü Nedir: Ergoterapi, öncelik olarak otizm, epilepsi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi rahatsızlıklara, bunun dışında da pek çok farklı rahatsızlığa odaklanan ve bu rahatsızlıkların tedavisinin yapılmasında kullanılan, bunun yanı sıra sağlık ve refahın yükseltilmesini hedefleyen bir sağlık dalıdır. Ergoterapi Bölümü ise, bu noktada deneyimli personellerin yetiştirilmesini hedefleyen bir bölümdür. Ergoterapi’de ilk olarak insanların hayat kalitesini yükselterek toplumsal hayata uyum sağlamasına katkıda bulunmaktır. Günlük yaşamda zihinsel, bedensel, duyusal, görsel, sosyal, çevresel, duygusal konularda zorluklara maruz kalan, özel tedavi ihtiyacı bulunan, dil gelişimi anlamında sorun yaşayan, davranışsal özelliklerinden dolayı uyum problemi olan kişilere ergoterapi uygulanmaktadır. Ergoterapi tüm yaş gruplarına uygulanabilmektedir.

Ergoterapi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Ergoterapi Bölümü, sadece sayısal puan türünden tercihlerini veren öğrencilerin öğrenim görebileceği bir bölümdür. Bahsi geçen bölümde öğrenim görecek olan öğrenciler, 4 yıllık bir lisans eğitimine tabi tutulur verilir. Ergoterapi Bölümü, üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesinde yer alan bir bölümdür.

Ergoterapi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ergoterapi Bölümünde öğrenim görecek olan öğrencilerin söz konusu bölümde karşılarına çıkacak olan ve başarılı şekilde hepsini geçmeleri gereken bazı dersler şu şekildedir:

Ergoterapi

Büyüme ve Gelişme

Fizyoloji

Günlük Yaşam Aktiviteleri

Kas İskelet Sistemi Hastalıklarında Ergoterapi

Nöroanatomi

Psikoloji

Fonksiyonel Kinezyoloji

Toplum Temel Rehabilitasyonu

Klinik Eğitim

Ergoterapi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Ergoterapi Bölümünden bütün aldığı dersleri başarılı şekilde geçen öğrenciler, kendi başlarına yapamadıkları için ihtiyaç sahibi bireylere günlük hayata dair davranışları yapabilmesine katkıda bulunmada görev alırlar. Lisans eğitimleri boyunca aldıkları eğitim sayesinde deneyimli birer personel haline gelirler.

Ekonomi Bölümü Nedir?

Ergoterapi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Ergoterapi Bölümünü başarılı şekilde tamamlayıp mezun olmaya hak kazanan bireyler, sağlık sektörüne ait birçok pozisyonda görev alabilirler. Tercih ettikleri duruma göre özel ya da kamu kurumlarında iş imkanları bulunmaktadır. Ergoterapi Bölümünden mezun olan bireyler, hastane, sağlık merkezleri, özel kurumlar, huzurevleri, bakım evleri, sığınma evleri, halk sağlığı merkezleri, özel firmalar, özel okullar ve rehabilitasyon merkezleri gibi yerlerde görev alabilirler. Bahsi geçen bölümü başarılı şekilde tamamlayan ve iş hayatına kamu kurum ve kuruluşlarında devam ettirmek isteyen öğrencilerin, Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli puanı alması gerekmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply