Emeklilikte yaşa takılanlar tanımının kısaltması olarak EYT kullanılmaktadır. Emekli olmak için yaşı beklemek zorunda olan kişiler erken emeklilik koşullarını ve EYT nedir, erken emeklilik koşulları nelerdir sorusunun cevabını merak etmektedir.

Çalışma hayatı içerisinde olan kişiler en çok ne zaman emekli olacaklarını merak etmektedir. Özellikle erken emeklilik koşulları birçok kişiyi yakından ilgilendirmektedir. Günümüzde kişiler SGK sorgulama sistemi üzerinden doldurdukları prim günlerini ve ne zaman emekli olabileceklerini görüntüleyebilmektedir. Emekli olma durumunda emeklilik yaşı kişileri yakından etkilemektedir. Sigorta gününün başlangıç tarihine göre emeklilik yaşı değişebilmektedir.

Erken Emekli Olma Koşulları

Erken emekli olma, birçok çalışanın hayalidir. Erken emekli olma koşulları nedir sorusu ise çalışanlar tarafından sık sık gündeme gelmektedir.

Erken emeklilik koşulları söz konusu olduğunda ilk olarak doğum borçlanması ve askerlik borçlanması düşünülmektedir. Çünkü bu iki durum geliştiğinde kişiler hem yaştan hem de prim gününden kazanmaktadır. Sigorta başlangıcından sonra 3 doğuma kadar olan yapılmış olan doğumlar 6 yıl kazandırmaktadır. Erkek çalışanlar için ise askerlik döneminde borçlanılan gün kadar giriş tarihi geciktirildiği için prim ve emeklilik yaşı azalmaktadır.

Sigortasız olarak çalışan kişi sayısı da oldukça fazladır. Yasa gereği, prim günü eksik yatan kişiler veya sigortanın yatmaması durumunda çalışanların dava açma hakkı bulunmaktadır. Bu yol ile de birçok kişi daha erken yaşlarda emekli olma şansı yakalayabilmektedir.

Borçlanma imkanı da erken emeklilik koşulları içerisinde yer almaktadır. Sigortalı çalışan kişiler, çalışmaktan uzak kaldıkları dönemleri borçlanarak geri kazanabilmektedir. Memurlar, ücretsiz izin sürelerini daha sonra borçlanarak emeklilik hizmetinden saydırmaktadır. Avukatlık stajını sigortasız olarak yapan kişiler ise normal staj sürelerini bu borçlanma kapsamında saydırmaktadır.

Avea İnternet Paketleri

Engelli çocuğu olan sigortalı çalışanlar emekli olmak istediklerinde çocukları sürekli bakıma muhtaçsa başvuru yaparak emekli olabilmektedir. Engelli çocuğu olan annelerin çalışma günleri 1.25 olarak hesaplanmaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply